Sürdürülebilir dijital sağlıklı şehir ekosistemi için platform geliştirilmesi
Development of a platform for a sustainable digital healthy city ecosystem
  1. Tez No: 709404
  2. Yazar: ERSİN KOCAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YETER DEMİR USLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Sağlık Yönetimi, Public Health, Healthcare Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 409
Özet
2050 yılına gelindiğinde dünya nüfusunun % 68,4'ünün şehirlerde yaşaması beklenmektedir. Bu durum tasarımlarıyla, politikalarıyla ve eylemleriyle sağlığı koruyan ve geliştiren şehirler oluşturmanın gerekliliğini ifade etmektedir. Araştırmada; sağlıklı şehir ekosistemi ve dijital sağlıklı şehir ekosistemi kavramlarının tanımlanması; olağan ve olağanüstü (afet, salgın vb.) durumlarda şehrin sağlıkla ilgili verilerinin tüm şehri kapsayacak bir iletişim omurgasında paylaşılmasını temel alan platformun geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Dijital sağlıklı şehir ekosistemi için geliştirilmesi planlanan platformun içeriğinde neler olmalıdır? ve Göstergelerin önemlilik sıralaması nedir? Sorularına cevap arandığı bu karma yöntem araştırmasında keşfedici sıralı desen (NİTEL → nicel) kullanılmıştır. Platformunun gerekliliği, ihtiyacı ve kapsamı için Tekirdağ Süleymanpaşa'da yer alan dokuz kamu kurumunda görevli 54 kişiden nitel araştırma yöntemlerinden; BDG, OGG ve DT yönetmeleriyle; platform öncelikleri için sağlık yönetimi ve halk sağlığı alanında uzman 7 kişiden nicel araştırma yöntemlerinden AHP yöntemiyle veri toplanmıştır. Araştırma sonucunda sağlıklı şehir ekosistemi ve dijital sağlıklı şehir ekosistemi kavramları tanımlanmış ve dijital sağlıklı şehir ekosistemi platformu geliştirilmiştir. Geliştirilen platform, Türkiye'de sağlıklı şehir ortamlarının oluşturulmasına katkı sağlaması amacıyla devlet himayesinde başta kamu kurumları olmak üzere yerli ve milli bir yönetişim ve ulusal sağlık politika aracı olarak kullanılabilir. Bu tez, İstanbul Medipol Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi tarafından 2020/11 numaralı proje ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
By 2050, 68.4% of the world's population is expected to live in cities. This situation expresses the necessity of creating cities that protect and improve health with their designs, policies and actions. In the research; defining the concepts of healthy city ecosystem and digital healthy city ecosystem; is aimed to develop the platform based on sharing the health-related data of the city in ordinary and extraordinary situations (disaster, epidemic, etc.) on a communication backbone that will cover the whole city. In this mixed method research, What should be the content of the platform that is planned to be developed for the digital healthy city ecosystem? and What is the order of importance of the indicators? in which answers to the questions were sought, exploratory sequential design (QUALITATIVE → quantitative) was used. For the necessity, need and scope of the platform, from the qualitative research methods of 54 people working in nine public institutions in Tekirdağ Süleymanpaşa; with individual in-depth interviews, focus group interviews and delphi technique management; for the platform priorities, data were collected from 7 experts in the field of health management and public health, using the analytical hierarchy process method, one of the quantitative research methods. As a result of the research, definitions of healthy city ecosystem and digital healthy city ecosystem concepts were made and the digital healthy city ecosystem platform was developed. The developed platform can be used as a domestic and national governance and national health policy tool, primarily public institutions, under the auspices of the state, in order to contribute to the creation of healthy urban environments in Turkey. This thesis was supported by the Istanbul Medipol University Scientific Research Projects Unit with the project numbered 2020/11.