Hematopoetik kök hücre nakli yapılan hastalarda yaşam kalitesinin değerlendirilmesi: Ankara Şehir Hastanesi örneği
Evaluation of quality of life in patients withhematopoetic stem cell transplant: Ankara City Hospitalexample
- Tez No: 709412
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BİRGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, hematopoetik kök hücre nakli olan hastaların yaşam kalitesinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Kesitsel ve tanımlayıcı tipte olan bu araştırma Ankara Şehir Hastanesi Kemik İliği Transplantasyon Ünitesi'nde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri, 26.08.2021-15.11.2021 tarihleri arasında 18 yaş ve üzeri hematopoetik kök hücre nakli olmuş 18 hastadan toplanmıştır. Verilerin toplanmasında literatür doğrultusunda hazırlanan soru formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi SPSS 24.0 paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde, tanımlayıcı istatistikler, bağımlı örneklemler t testi, Mann Whitney-U testi ve Kruskall-Wallis Varyans analizi kullanılmıştır. Tüm analizlerde p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the quality of life of patients with hematopoietic stem cell transplantation. This cross-sectional and descriptive study was conducted in Ankara City Hospital Bone Marrow Transplantation Unit. The data of the study were collected from 18 patients aged 18 years and older who had hematopoietic stem cell transplantation between 26.08.2021 and 15.11.2021. A questionnaire prepared in line with the literature was used to collect the data. The analysis of the obtained data was carried out using the SPSS 24.0 package program. In the analysis of the data, descriptive statistics, dependent samples t test, Mann Whitney-U test and Kruskall-Wallis analysis of variance were used. P0.05).