Pandemi sürecinde hemşirelerin koronavirüse (COViD-19) yakalanma kaygısı ve sağlıklı beslenme tutumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between nurses' anxiety of getting caught coronavirus (COVID-19) and their healthy nutrition attitudes during the pandemic process
- Tez No: 709426
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BİRGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, pandemi sürecinde hastanede çalışan hemşirelerin iş yaşamları, alışkanlıkları, sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumları, yeni tip koronavirüse (Covid-19) yakalanma kaygıları ve aralarındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma kesitsel ve tanımlayıcı tiptedir. Araştırma İzmir Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan 203 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Veriler 10 Haziran-10 Temmuz 2021 tarihleri arasında, hemşirelerin kişisel özellikleri ile Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği ve Yeni Tip Koronavirüse (Covid-19) Yakalanma Kaygısı Ölçeği'nden oluşan anket formu ile toplanmıştır. Hemşirelerin yaş ortalamaları 33.40±8.06, %61.6'sı kadın, %56.73'si evli, %51.7'si lisans mezunu, %56.2'si normal kilolu, %52.7'si çocuksuz, %37.4'ü alkol, %46.3'ünün sigara kullandıkları, %30'unun kronik hastalığı olduğu, %29.1'inin uyku ilacı kullandıkları tespit edilmiştir. Hemşirelerin %55.7'si klinikte, %88.2'si klinik hemşiresi, %79.8'inin yeterli düzeyde ve kaliteli uyku uyuyamadıkları, çalışma yılı ortalamaları 10.93±8.18 ve bulunduğu klinikte çalışma yılı ortalamaları 7.29±6.41 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the work lives, habits, attitudes towards healthy eating, concerns about catching the new type of coronavirus (Covid-19) and the relationship between nurses working in the hospital during the pandemic process. The research is cross-sectional and descriptive. Research Izmir University of Health Sciences Dr. It was carried out with 203 nurses working at Suat Seren Chest Diseases and Surgery Training and Research Hospital. The data were collected between 10 June and 10 July 2021, with a questionnaire consisting of nurses' personal characteristics, Attitudes towards Healthy Eating Scale and New Type of Coronavirus (Covid-19) Anxiety Scale. The mean age of the nurses was 33.40±8.06, 61.6% were female, 56.73% were married, 51.7% had a bachelor's degree, 56.2% were normal weight, 52.7% were childless, 37.4% were drinking alcohol, 46.3% were smoking. It was determined that 30% of them had chronic diseases, 29.1% of them used sleeping pills. It was determined that 55.7% of the nurses were clinical nurses, 88.2% were clinical nurses, 79.8% were not able to sleep adequately and with good quality, the average working year was 10.93±8.18 and the average working year in the clinic they were in was 7.29±6.41.