Cerrahi alanda çalışan hemşirelerin COVİD 19 pandemisi sürecinde mesleksel bağlılığını etkileyen sorunlarının belirlenmesi
Determining the problems affecting the professional commitment of nurses working in the surgical field during the COVİD 19 pandemic process
  1. Tez No: 789433
  2. Yazar: DİĞDEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET AVCI ALPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmada COVID 19 pandemisi sürecinde hemşirelerin mesleğe bağlılığının, merhamet yorgunluklarının ve COVID 19 kaynaklı anksiyetelerinin ilişkisi incelenmiştir. Katılımcıların Pandemi sürecinde koronavirüs hastası bakma durumları incelendiğinde, %72'sinin koronavirüs hastası baktığı görülmüştür. Çalışmadaki katılımcıların yaş ortalamalarının 28,59±6,35 olduğu, %80,1'inin kadın ve %64,2'sinin 5 yıla kadar çalışma deneyimi olduğu bulundu. Katılımcıların Koronavirüs Anksiyete Ölçeği puan ortalamasının (4,51±4,37) düşük düzeyde, MY-KÖ puan ortalamasının (71,14±28,78) orta düzeyde, Hemşirelikte Mesleğe Bağlılık Ölçeği puan ortalamasının (71,66±15,70) orta düzeyde olduğu bulundu. Hemşirelikte Mesleğe Bağlılık Ölçeği alt boyutlarından;“Çaba Gösterme İstekliliği”(35,09±10,03) orta düzeyde,“Meslek Üyeliğini Sürdürme”(22,56±6,61) yüksek düzeyde,“Hedef ve Değerlere İnanç”ise (14,24±3,38) yüksek düzeyde puan ortalamaları bulundu. Sonuç olarak; bekâr, çocuğu olmayan, geliri giderine denk veya yüksek olan, mesleki deneyimi 5 yılın altında olan hemşirelerin Hemşirelikte Mesleğe Bağlılık Ölçeği genel ortalamasının istatistiksel olarak anlamlı ölçüde yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the relation ship between nurses' Professional commitment, compassion fatigue, and anxiety causedby COVID-19 during the COVID-19 pandemic was in vestigated. When the patients' care status with a diagnosis of COVID 19 was examined during the pandemic process, it wasseen that 72% of the mgavecareto COVID 19 patients. It was found that the meanage of the participants in the study was 28.59±6,35, 80.1% were women and 64.2% had work experience between 1-5 years. The means core of the participants on the Coronavirus Anxiety Scale (4.51±4.37) waslow, the means core of CF-SF (71.14±28.78) was moderate, and the means core of the Nursing Professional Engagement Scale (71.66±15.70) foundto be moderate. From the sub-dimensions of the Scale of Professional Engagement in Nursing;“Willingnessto Make Effort”(35.09±10.03) is at medium level,“Continuing Professional Member ship”(22.56±6.61) is at high level,“Belief in Goalsand Values”(14.24±3.38) high level means cores were found. As a result; The general average of the Nursing Professional Engagement Scale was statistically significant for the single nurses, who had no children, had an in come equaltoor high erthan the irexpenses, had less than 5 years of Professional experience, was found to be significantly higher.