Yoğun bakımda takip edilen COVID-19 hastalarının solunum örneklerinde acinetobacter üreme sıklığının araştırılması
Investigation of the frequency of acinetobacter growth in respiratory samples of COVID-19 patients followed in the i̇ntensi̇ve care uni̇t
  1. Tez No: 709440
  2. Yazar: ABDULAZİZ KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Acinetobacter türleri, hastane enfeksiyonlarına ve özellikle yoğun bakımda takip edilen hastalar arasında salgınlara yol açabilen bir mikroorganizmadır. Çalışmada COVID-19 vakalarının görüldüğü dönemde yetişkin yoğun bakımda takip edilen COVID-19 tanılı hastaların solunum örneklerinde A.baumannii üreme durumları salgın öncesi dönemle kıyaslanmıştır. Çalışmaya; Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Şubat.2019- Şubat.2020 tarihleri arasında (bir yıl) COVID-19 öncesi ve ülkemizde ilk COVID-19 vakalarının görüldüğü Mart 2020- Şubat 2021 tarihleri arasında (bir yıl) yoğun bakımda takip edilen COVID-19 tanılı hastalar dâhil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların endotrakealaspirat (ETA) kültür üremeleri, mortalite oranları, antibiyotik duyarlılık sonuçları ve hasta bilgileri retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışmada COVID-19 öncesi bir yıllık dönemde yoğun bakımda takip edilen 892 hastanın 102'sinin (%11.4) ETA örneğinde üreme saptanmıştır. Bu 102 örneğin 39'unun (%38) A.baumanniiolduğu tespit edilmiştir. Bir yıllık COVID-19 döneminde ise yoğun bakımda takip edilen 592 hastanın 87'sinin (%14.7) ETA örneğinde üreme saptanmıştır. Bu 87 örneğin 57'sinin (%66) A.baumannii olduğu tespit edilmiştir. COVID-19 öncesi dönemde A. baumanni üreyen hastalarda yatak gün sayısı 22; COVID-19 döneminde ise 12 olarak tespit edilmiştir(p0.05). COVID-19 öncesi dönem ile kıyaslandığında COVID-19 döneminde kolistin ve tigesikline karşı duyarlılıkların daha yüksek olduğu; Buna karşın amikasine karşı duyarlılığın anlamlı şekilde azaldığı görülmüştür. COVID-19 tanısıyla yoğun bakımda takip edilen hastalarda A. Baumanniüreme sıklığının yüksek olması nedeni ile solunum desteği alan hastalarda dikkatli olunmalıdır. A. Baumanni üremelerinin yatış süreleri ve mortalite üzerine sebep-sonuç ilişkisi tam bilinemeyeceğinden hasta takibinde bu durum göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Acinetobacterspp is a microorganism that can cause hospital infections and epidemics, especially among patients followed in the intensive care unit. In the study, there productive status of A.Baumannii was compare with thepre-epidemic period in there spiratory samples of patients with a diagnosis of COVID-19 followed in the adult intensive care unit during the period when the COVID-19 cases were seen. Patients with a diagnosis of COVID-19 are included who were followed up in the intensive care unit between February.2019 - February.2020 (oneyear) in Siirt Training and Research Hospital and between March 2020 and February 2021 (oneyear) when the first cases of COVID-19 were seen in our country.Endotrachealaspirate (ETA) culturegrowths, mortalityrates, antibiotic susceptibility results and patient information of the patient sincluded in the study were analyzed retrospectively. In the study, growth was detected in ETA samples of 102 (11.4%) of 892 patients followed in the intensive care unit in theone-year period before COVID-19. It was determined that 39 (38%) of these 102 samples were A.baumannii. In the one-year period of COVID-19, growth was detected in ETA samples of 87 (14.7%) of 592 patientsfollowed in theintensivecareunit. It was determined that 57 (66%) of these 87 samples were A.baumannii.Inthe pre-COVID-19 period, thenumber of beddayswasfoundto be 22 in patients with A. Baumanni breeding, and 12 in the COVID-19 period (p0.05).Compared to the pre-COVID-19 period, it was observed that the susceptibility to colistin and tigecycline was higher in the period of COVID-19, while the sensitivity to amikacin decreaseds ignificantly. Due to the high incidence of A. Baumanniİ growth in patients followed in the intensive care unit due to COVID-19, caution should be exercised in patients receiving respiratory support. Since the cause-effect relationship between the length of stay and mortality of A. Baumanni growth scannot be knownexactly, this should be taken into consideration in patient follow-up.