Erken dönemde koklear implant uygulanan çocuklarda oyun davranışı, kelime hazinesi ve dil gelişimi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between play behavior, vocabulary and language development in children with EARLY cochlear implants
- Tez No: 709441
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA YÜCEL, DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, erken dönemde koklear implant kullanmaya başlayan çocukların oyun davranışları ve kelime hazineleri ve dil gelişimleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi ve normal işiten kontrol grubundaki çocuklar ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışma grubunda 4;00 ile 6;11 yaşları arasındaki koklear implant kullanıcısı 21 çocuk; kontrol grubunda normal işiten ve yaşları eşleştirilen 21 çocuk olmak üzere toplam 42 çocuk, gönüllülük esasına bağlı olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada katılımcıların dil becerilerinin değerlendirilmesi için TODİL testi, kelime hazinesini değerlendirebilmek için Türkçe ifade edici ve alıcı dil testi (TİFALDİ), oyun davranış becerilerini değerlendirebilmek için katılımcıların öğretmenleri tarafından değerlendirilen 36-71 aylık Çocuklar için Oyun Davranışı Ölçeği ve sadece koklear implant kullanıcısı çocukların ailelerinin doldurması için Pediatrik Koklear İmplantasyon Sonrası İletişim Becerilerinin Değerlendirilmesi (FAPCI) formu kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgular analiz edildiğinde TODİL ölçek puanlarının tüm alt boyutlar bazında kontrol grubunda daha yüksek düzeylerde olduğu görülmüştür (p=0,01, p>0,05). TODİL Dinleme, organize etme, konuşma, dil bilgisi, anlam bilgisi ve sözlü dil bileşke performans düzeylerinin çalışma grubunda daha düşük düzeylerde olduğu saptanmıştır (p=0,01, p0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is children who started to use cochlear implants in the early period were investigated to evaluate the relationship between play behaviors, vocabulary and language development and to compare it with the children in the normal hearing control group. In the study group, 21 children with cochlear implants between the ages of 4;00 and 6;11 a total of 42 children, including 21 children with normal hearing and age matched in the control group, were included in the study on a voluntary basis. In the study, the TODİL test to evaluate the language skills of the participants, the Turkish expressive and receptive language test (TİFALDİ) to evaluate the vocabulary, f or evaluate the play behavior skills, evaluated by the teachers of the participants the 36-71-month-old Children's Play behavior scale and Functioning After Pediatric Cochlear Implantation (FAPCI) form was used for only using the cochlear implant childrens the families to be filled. When the findings obtained at the end of the study were analyzed, it was observed that TODİL scale scores were higher in the control group on the basis of all sub-dimensions (p=0.01, p>0.05). TODİL it was determined that the resultant performance levels of listening, organizing, speaking, grammar, semantics and oral language were lower in the study group (p=0.01, p0.05).