İş sağlığı ve güvenliğinde risk değerlendirmesi: Uşak Üniversitesi yemekhanesinde bir uygulama
Risk assessment in occupational health and safety: An application at Uşak University dining center
  1. Tez No: 709439
  2. Yazar: KÜBRA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Accidents, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışma hayatında teknolojik ve bilimsel gelişmelerle birlikte iş sağlığı ve güvenliği önemli bir konu haline gelmiştir. Çalışma ortamından veya işin yürütümünden kaynaklanan tehlike ve risklerin belirlenmesi iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenmesinde büyük yer tutmaktadır. Yemekhane ortamı iş sağlığı ve güvenliği kapsamında incelenmesi gereken çalışma alanlarındandır. Yemekhane alanlarında fiziksel, biyolojik, ergonomik, kimyasal ve psikolojik açıdan birçok tehlike ve risk mevcuttur. Yoğun iş yükü ve hızlı çalışma yapılan yemekhane sektöründe iş sağlığı ve güvenliği açısından ortaya çıkan problemlerin belirlenmesi ve gerekli tedbirlerin alınması amacıyla yapılan bu çalışma da tehlike ve risklerin belirlenmesi için risk değerlendirmesi yapılmıştır. Risk değerlendirmesi ile iş sağlığı ve güvenliğine yönelik alınması gereken önlemler 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bu araştırmada risk analiz yöntemi olarak L tipi matris metodu kullanılmıştır. L tipi matris metodu ile birlikte yemekhane ortamındaki tehlike ve riskler belirlenerek risk düzeylerine göre önleyici tedbirler belirlenmiştir. Yapılan çalışma kapsamında iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarına öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety has become an important issue with technological and scientific developments in business life. Determining the dangers and risks arising from the working environment or the execution of the work has a great place in the prevention of work accidents and occupational diseases. The dining hall environment is one of the working areas that should be examined within the scope of occupational health and safety. There are many physical, biological, ergonomic, chemical and psychological dangers and risks in dining hall areas. In this study, which was carried out in order to determine the problems that arise in terms of occupational health and safety in the cafeteria sector where heavy workload and fast work is carried out, and to take the necessary precautions, a risk assessment was made to determine the dangers and risks. The measures to be taken for risk assessment and occupational health and safety have been evaluated within the framework of the Occupational Health and Safety Law No. 6331. In this study, L-type matrix method was used as a risk analysis method. With the L-type matrix method, the dangers and risks in the cafeteria were determined and preventive measures were determined according to the risk levels. Within the scope of the study, recommendations were made for occupational health and safety studies.