Meme biyopsisi öncesi farklı zamanlarda verilen eğitimin kadınlarda anksiyete, memnuniyet ve ağrı düzeyine etkisi: Randomize çalışma
The effect of education given at different times before breast biopsy on anxiety, satisfaction and pain levels in women: A randomized study
- Tez No: 709444
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE İYİGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, Radyoloji ve Nükleer Tıp, General Surgery, Nursing, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı; meme biyopsisinden önce farklı zamanlarda verilen hasta eğitiminin kadınlarda anksiyete, işleme hazır oluşluk, ağrı ve memnuniyet düzeyleri üzerine etkisini değerlendirmektir. Araştırma tek merkezli, kontrollü olmayan prospektif randomize klinik bir çalışmadır. Araştırma örneklemini Ağustos-Ekim 2020 tarihleri arasında meme biyopsisi işlemi yapılan 60 hasta oluşturmuştur. Hastalar randomize olarak eşit sayıda üç gruba ayrılmıştır. Birinci gruba işlemden 2-4 hafta önce eğitim verilmiş, ikinci gruba işlem günü eğitim verilmiş ve üçüncü gruba işlemden 2-4 hafta önce ve işlem günü olmak üzere iki farklı zamanda eğitim verilmiştir. Araştırma verileri Tanıtıcı Özellikler Formu, Durumluk Kaygı Envanteri ve Hasta Değerlendirme Formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi için tanımlayıcı istatistikler, parametrik ve nonparametrik testler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of patient education given at different times before breast biopsy on anxiety, readiness for the procedure, pain and satisfaction levels in women. The study is a single-center, uncontrolled prospective randomized clinical trial. The research sample consisted of 60 patients who underwent breast biopsy between August and October 2020. The patients were randomly divided into three equal groups. The first group was given training 2-4 weeks before the procedure, the second group was given training on the procedure day and the third group was given training at two different times, 2-4 weeks before the procedure and on the day of the procedure. Research data were collected by using Descriptive Characteristics Form, the State Anxiety Inventory, and Patient Evaluation Form. Descriptive statistics, parametric and nonparametric tests were used to analysis of data.