Adeziv kapsülitli bireylerde miyofasyal gevşetmenin ağrı, fonksiyonellik ve yaşam kalitesi üzerine etkisi: Randomize kontrollü tek kör çalışma
The effect of myofacial release on pain, functionality and quality of life in individuals with adhesive capsulitis: A single-blind randomized controlled trial
  1. Tez No: 709443
  2. Yazar: KÜBRA TAPAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA ATAŞ BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada adeziv kapsülitli bireylerde miyofasyal gevşetmenin ağrı, omuz eklemi hareket açıklığı, özürlülük ve işlevsellik, uyku kalitesi ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Kırk iki kişi rastgele geleneksel tedavi ve miyofasyal gevşetme gruplarına ayrıldı. Konvansiyonel tedavi grubuna sıcak paket, Transkutanöz Elektriksel Sinir Stimülasyonu, ultrason ve egzersiz uygulandı. Miyofasyal gevşetme grubunda konvansiyonel tedaviye ek olarak subskapularis ve serratus anterior kaslarına 5 seans miyofasyal gevşetme uygulandı. Ağrı şiddeti, eklem hareket açıklığı (EHA), üst ekstremite özürlülük ve fonksiyonellik düzeyleri, uyku kalitesi ve yaşam kalitesi sırasıyla Vizüel Analog Skala (VAS), gonyometre, Omuz Ağrı ve Disabilite İndeksi (SPADI), Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi (DASH), Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), Kısa Form-36 (KF-36) ile tedavi öncesi, beşinci ve on beşinci seans sonunda değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
It was aimed to investigate the effects of myofascial release on pain, shoulder joint range of motion, disability and functionality, sleep quality and quality of life in the individuals with adhesive capsulitis in this study. Forty-two individuals were randomly divided into conventional treatment and myofascial release groups. Hot pack, Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation, ultrasound and exercises were applied to the conventional treatment group. Myofascial release were applied to the subscapularis and serratus anterior muscles in addition to the conventional treatment for 5 sessions, in the myofascial release group. Pain intensity, range of motion (ROM), upper extremity disability and functionality levels, sleep quality and quality of life of the participants evaluated with Visual Analogue Scale (VAS), goniometer, Shoulder Pain and Disability Index (SPADI), Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand (DASH) Questionnaire, Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) Short Form-36 (SF-36) pre-treatment, at the end of the fifth and fifteenth sessions.