Süperomedial ve inferior pediküllü teknik ile meme küçültme ameliyatının radyolojik meme görüntülemesine olan etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of breast reduction surgery with superomedial and inferior pediculous technique on radiological breast imaging
  1. Tez No: 658286
  2. Yazar: EMİNE HANDAN ŞİMŞEK TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASIM USLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Meme küçültme ameliyatları plastik cerrahinin klinik pratiğinde önemli yer tutan, yaygınlığı ve popülaritesi giderek artan ameliyatlardır. Modern cerrahideki gelişmelerle birlikte meme küçültme ameliyatlarında uygulanan teknikler de değişim göstermiş ve farklı yaklaşımlar ortaya konulmuştur. Günümüzde uygulanmakta olan bu farklı teknikler cerrahi güvenilirliklerini ispatlamış olmalarına rağmen, bu tekniklerin memede neden olabilecekleri potansiyel radyolojik değişiklikler henüz belirsizliğini korumaktadır. Üstelik preoperatif dönemde hastalara radyolojik yönden nasıl bir hazırlık yapılması gerektiği konusunda da standart bir yaklaşım bulunmamaktadır. Bu çalışmada ameliyat öncesi radyolojik tetkiklerin gereksiniminin yanısıra, redüksiyon mamoplasti teknikleri içinde sıklıkla tercih edilen iki prosedür olan inferior pediküllü teknik ile meme küçültme ve süperomedial pediküllü teknik ile meme küçültme ameliyatlarından sonra oluşan radyolojik değişikliklerin cerrahi adımlarla ilişkili olarak analiz edilmesi amaçlandı. Çalışmada 2014-2019 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi kliniğinde makromasti tanısıyla ameliyat edilmiş 190 hastanın tıbbi kayıtları geriye dönük incelendi. Hastaların ameliyat kayıtları ve demografik verileri kaydedildi. Mamografi ve ultrasonografi raporlarında Amerikan Radyoloji Birliği'nin tanımlamış olduğu meme görüntüleme, raporlama ve veri sisteminin (ACR-BIRADS) son sürümü kullanıldı. Çalışmada radyolojik olarak değerlendirilen 375 memenin 349'unda (93.1%) ultrasonografi, 278'inde (74.1%) ise mamografi mevcuttu. Redüksiyon mamoplasti spesmenlerinin 2'sinde (0.5%) duktal karsinoma in situ'ya rastlandı. Postoperatif dönemde 18 hastada biyopsi ihtiyacı gelişti. Bu hastaların dokuzunda süperomedial pediküllü teknik , dokuzunda inferior pediküllü teknik kullanılmıştı. Biyopsi ihtiyacı gelişimi açısından inferior ve süperomedial pedikül yapılanlar arasında anlamlı fark izlenmedi. Biyopsi yapılan hastaların hiçbirinin patolojisinde maligniteye rastlanmadı. Preoperatif radyolojik tetkikler ile karşılaştırıldığında postoperatif radyolojik tetkiklerde yağ nekrozu, asimetri, yapısal distorsiyon, cilt kalınlaşması, kalınlaşmış areola, retroareolar fibrotik bant, intramamarian lenf nodu ve kalsifikasyon gibi değişimlerin olduğu izlendi. Bu değişiklikler içinde yapısal distorsiyon, kalınlaşmış areola ve retroareolar fibrotik bantın süperomedial grupta inferior gruba göre anlamlı derecede daha fazla olduğu tespit edildi. Pedikül tipi ile sonografik yağ nekrozu lokalizasyonu arasında anlamlı bir ilişki gözlenmezken, mamografik yağ nekrozu lokalizasyonunun inferior grupta orta alt kadranda, süperomedial grupta ise periareolar alanda daha fazla olduğu tespit edilmiştir. NAK transfer mesafesi arttıkça yağ nekrozu gelişme riskinin arttığı ve bu riskin özellikle 9,5 cm'den daha uzun pedikülün kullanıldığı süperomedial grupta belirgileştiği ortaya konulmuştur. Sonuç olarak, meme küçültme ameliyatları, postoperatif dönemde farklı zamanlarda ortaya çıkan benign karakterde radyolojik değişikliklere neden olmaktadır. Ancak bu değişiklikler hastaların radyolojik takibini önemli derecede etkilememektedir. Preoperatif dönemde radyolojik tetkik yapılması yasal anlamda cerrahlar için koruyucu bir faktör olacaktır. Postoperatif dönemde de gereksiz invaziv girişimlerin önüne geçilmesi amacıyla karşılaştırma amaçlı radyolojik tetkik yapılmalıdır. Bu doğrultuda redüksiyon mamoplasti hastalarının postoperatif radyolojik tetkiklerinde malignite benzeri görünüm yaratan değişikliklerin tespiti şaşırtıcı olmamalıdır. Biyopsi veya ameliyat kararı verirken hastanın geçmiş ameliyat öyküsü, ameliyatta uygulanan teknik ve ameliyat sonrası geçen süre göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Breast reduction surgeries have an important role in the clinical practice of plastic surgery and their prevalence and popularity are increasing. With the advances in modern surgery, the techniques used in breast reduction surgeries have changed and different approaches have been introduced. Although these different techniques, which are currently being applied, have proven their surgical reliability, the potential radiological changes that these techniques may cause in the breast are still unclear. Moreover, there is no standard approach to how patients should be prepared radiologically during the preoperative period. In this study it was aimed to analyze the necessity of preoperative radiological examinations and radiological changes that occur after breast reduction surgery with the inferior pedicle technique and the superomedial pedicle technique, in relation to the surgical steps. In the study, the medical records of 190 patients who were operated with the diagnosis of macromastia in University of Health Sciences, Antalya Training and Research Hospital Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery Clinic between 2014- 2019 were retrospectively analyzed. Surgical records and demographic data of the patients were recorded. The latest version of breast imaging, reporting and data system (ACR-BIRADS) defined by the American Radiology Association was used in mammography and ultrasonography reports. In the study, 349 (93.1%) of 375 breasts which are evaluated radiologically had ultrasonography and 278 (74.1%) of 375 berasts had mammography. Ductal carcinoma in situ was found in 2 (0.5%) of the reduction mammoplasty specimens. Biopsy requirement developed in 18 patients in the postoperative period. Superomedial pedicle technique was used in nine of these patients, and inferior pedicle technique was used in nine patients. There was no significant difference between inferior and superomedial pedicles in terms of biopsy need. No malignancy was found in the pathology of any of the patients who underwent biopsy. Compared with preoperative radiological examinations, postoperative radiological examinations showed changes such as fat necrosis, asymmetry, structural distortion, skin thickening, thickened areola, retroareolar fibrotic band, intramammarian lymph node and calcification. Among these changes, structural distortion, thickened areola and retroareolar fibrotic band were found to be significantly more in the superomedial group than in the inferior group. While no significant relationship was observed between pedicle type and sonographic fat necrosis localization, mammographic fat necrosis localization was found to be higher in the middle lower quadrant in the inferior group and in the periareolar area in the superomedial group. It has been demonstrated that as the pedicle length increases, the risk of developing fat necrosis increases and this risk is particularly pronounced in the superomedial group where a pedicle longer than 9.5 cm is used. In conclusion, breast reduction surgeries cause radiological changes in benign character that occur at different times in the postoperative period. However, these changes do not significantly affect the radiological follow-up of the patients. Performing radiological examinations in the preoperative period will be a legal protective factor for surgeons. In the postoperative period, a comparative radiological examination should be performed in order to prevent unnecessary invasive procedures. Accordingly, it should not be surprising to detect malignant-like changes in postoperative radiological examinations of reduction mammoplasty patients. When making a biopsy or surgery decision, the patient's past surgery history, the technique used in the surgery and the time after the operation should be taken into consideration.