Meme kanserinde neoadjuvan kemoterapi öncesi ve sonrası patolojik parametrelerin, hormon reseptörü, CerbB2 ve Ki67 profilinin karşılaştırılması
Comparison of pathological parameters, hormone receptor, CerbB2 and Ki67 profile before and after neoadjuvant chemotherapy in breast cancer
- Tez No: 849319
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaçlar: Meme kanseri, dünya üzerinde ve kadınlarda en sık görülen ve en sık ölüme neden olan kanser türüdür. Tümörün histolojik alt tipi, hormon reseptörü, CerbB2, Ki67 durumu ve tümörün evresine göre hastalara farklı tedaviler uygulanmaktadır. Başlangıçta kısıtlı bir hasta grubuna verilen neoadjuvan kemoterapi (NAK), giderek daha çok tercih edilen bir tedavi yöntemi olmaya başlamıştır Çalışmamızda, NAK uygulanmış invaziv meme karsinomlu hastalarda, NAK öncesi ve sonrası patolojik parametreler, hormon reseptörü, CerbB2 ve Ki67 profillerinin karşılaştırılması ve her iki grup arasındaki ortaya çıkan farklılığın, tedavi seçimine, dozuna, hastanın prognozunun önceden tahmin edilebilmesine yardımcı olabilecek ek bir parametreyi tesbit edebilmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa-Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalında, 2016-2023 yılları arasında, kemoterapi öncesi meme biyopsisi ve kemoterapi sonrası ameliyat materyali raporlanan vakalar tarandı. Kemoterapi öncesi ve sonrası histolojik grade, immünhistokimyasal Östrojen reseptörü (ER), Progesteron reseptörü (PR), CerbB2 ve Ki67 verilerine ulaşılabilen, primer meme kanseri tanısı almış 174 hasta çalışmaya dahil edildi Bulgular: NAK öncesi histolojik grade'i yüksek vakaların NAK'a yanıt derecelerinin daha fazla olduğu saptandı. NAK öncesi ve sonrası karşılaştırmada PR'nin anlamlı düşüş gösterdiği görüldü. Ayrıca NAK öncesi CerbB2 skoru 3+ olan ve skor 2+ olup Sish ile HER2 amplifikasyonu saptanan vakalar birbiriyle karşılaştırıldığında ise, başlangıçta Skor 3+ hastaların NAK'a daha iyi yanıt verdiği saptandı. Sonuç: Tüm bu bulgular ile NAK kararı verirken, hastanın ilk tanı aldığı aşamada, bazı histopatolojik parametrelerin ve moleküler subgruplar arasındaki ayrıntılı incelemenin, NAK kararını, tedavi dozunu ve hastanın prognozunu ilk tanı aşamasında öngörmek açısından önemli bilgiler içerdiği ve kişisel tedaviyi planlamak açısından büyük katkı sağlayacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: Breast cancer is the most common type of cancer and the most frequent cause of death in women around the world. Different treatments are applied to patients depending on the histological subtype of the tumor, hormone receptor, CerbB2, Ki67 status and stage of the tumor. Neoadjuvant chemotherapy (NAC), has become an increasingly preferred treatment method. In our study, we compared pathological parameters, hormone receptor, CerbB2 and Ki67 profiles before and after NAC in patients with invasive breast carcinoma who underwent NAC, and compared the two groups. It is aimed to determine an additional parameter that can help in the choice of treatment, dose, and prediction of the patient's prognosis. Materials and Methods: In the Department of Medical Pathology, Cerrahpaşa Faculty of Medicine, between 2016 and 2023, cases reporting breast biopsy before chemotherapy and surgery material after chemotherapy were screened. 174 patients diagnosed with primary breast cancer, whose histological grade, immunohistochemical estrogen receptor (ER), progesteron receptor (PR), CerbB2 and Ki67 data were available before and after chemotherapy, were included in the study. Results: It was seen that cases with a higher histological grade before NAC had a higher response rate to NAC. In the comparison before and after NAC, it was observed that PR showed a significant decrease. In addition, when the cases with a CerbB2 score of 3+ before NAC and those with a score of 2+ and HER2 amplification detected by SISH were compared with each other, it was determined that patients with a score of 3+ at the beginning responded better to NAC. Conclusion: When deciding on NAC, detailed examination of histopathological parameters and molecular subgroups at the stage when the patient is first diagnosed contains important information in terms of predicting the NAC decision, treatment dose and prognosis of the patient at the first diagnosis stage and will contribute greatly to planning personal treatment. has been considered.