COVID-19 anksiyetesinin vertigo ve tinnitusa etkisi
The effect of COVID-19 anxiety on vertigo and tinnitus
- Tez No: 709507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN SUNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
COVID-19 nörotropik bir virüs olmasına rağmen, işitme ve dengeye etkisi ile ilgili çalışmalar henüz kesin bir tespit için yeterli seviyeye ulaşamamıştır. Bu çalışmayla henüz yeterince inceleme bulunmayan bu alanda pandemi sürecinde oluşan anksiyete ataklarının denge sistemindeki olası etkilenmeleri tespit etmek, tartışmak, yeni araştırmalar için fikir vermek ve alana katkı sağlamak amaçlanmıştır. Çalışmamız COVID-19 geçirmiş ve geçirmemiş toplamda 465 birey üzerinde yapılmıştır. Bireylerde“Koronavirüs Anksiyete Ölçeği”kullanılarak online platform üzerinden değerlendirme yapılmış, sonuçlar anksiyete düzeyi, yaş, cinsiyet, eğitim durumu, COVID-19 geçirme durumu, ilaç kullanımı vb. kriterler açısından vertigo ve tinnitusa etkisi değerlendirilmiştir. Çalışmamızın sonucunda koronavirüs anksiyete algılarının COVID-19 öncesi ve sonrası vertigo/tinnitus bulgularına tam olarak olmasa da doğru orantılı olarak birbirlerinden etkilendikleri tespit edilmiştir. Katılımcıların koronavirüs anksiyete algıları arttıkça aynı oranda olmasa da COVID-19 öncesi ve sonrasındaki vertigo/tinnitus algıları da artış göstermiştir. Aynı şekilde katılımcıların koronavirüs öncesi vertigo ve tinnitus algısının artması durumunda orantılı olarak koronavirüs sonrası vertigo ve tinnitus algısının da arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Although COVID-19 is a neurotropic virus, studies of its effect on hearing and balance have not yet reached a sufficient level for a definitive determination. With this study, it is aimed to determine and discuss the possible effects of anxiety attacks on the balance system, which has not been studied enough in this field, and to contribute to the field. Our study was conducted on a total of 465 individuals with and without COVID-19. Individuals were evaluated on the online platform using the“Coronavirus Anxiety Scale”, and the effects on vertigo and tinnitus were evaluated in terms of anxiety level, age, gender, educational status, COVID-19 status, drug use, etc. As a result of our study, it has been determined that coronavirus anxiety perceptions are affected by each other in direct proportion, although not completely, to vertigo/tinnitus findings before and after COVID-19. As the participants' perceptions of coronavirus anxiety increased, their perceptions of vertigo/tinnitus before and after COVID-19 also increased, although not at the same rate. Likewise, it was observed that if the perception of vertigo and tinnitus before the coronavirus increased, the perception of vertigo and tinnitus after the coronavirus increased proportionally.