Bitlis Eren Üniversitesi Akademik personellerinde sağlık okuryazarlığı, yaşam kalitesi ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of health literacy, quality of life and affecting factors in Bitlis Eren University academic staff
  1. Tez No: 709524
  2. Yazar: KENAN KENDİLCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: Bu araştırma Bitlis Eren Üniversitesi akademik personelinin sağlık okuryazarlığı, yaşam kalitesi ve etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı tipte kesitsel bir araştırmadır. 2018 yılı verilerine göre evren sayısı Bitlis Eren Üniversitesinde bulunan 436 akademik personel olarak belirlenmiştir. Akademik personelin %79.8'ine (348 kişi) ulaşılmıştır. Verilerin toplanmasında anket formu kullanılmıştır. Anket formu araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan 30 tanımlayıcı sorudan, The European Health Literacy Survey (Avrupa Sağlık Okuryazarlığı Anketi) ve Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu WHOQOL-BREF-TR Ölçeği' nden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted to examine the health literacy, quality of life and affecting factors of the academic staff of Bitlis Eren University. Material and Method: It is a descriptive cross-sectional study. According to 2018 data, the number of universe was determined as 436 academic staff at Bitlis Eren University. 79.8% of the academic staff (348 people) were reached. A questionnaire form was used to collect data. The questionnaire form consists of 30 descriptive questions prepared by the researcher in line with the literature, The European Health Literacy Survey and the World Health Organization Quality of Life Scale Short Form WHOQOL-BREF-TR Scale.