Edinilmiş mallara katılma rejiminin sona ermesi ve tasfiye
Termination of the regime of participation in acquired property and liquidation
- Tez No: 709525
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FADIL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Toplumun yapı taşı olan aile; gelenek, görenek ve kültürel yapımız gereği evlilik birliği ile kurulmaktır. Evlilik birliği süresince eşler arasındaki mal varlığının yönetim, yararlanma ve tasarruf işlemleri ile mal rejimi sona erdiğinde mal paylaşımının hangi kurallara tâbi olacağı mal rejimi hükümlerinde açıklığa kavuşturulmuştur. Ülkemizdeki evliliklerin çoğunda yasal mal rejimi olan edinilmiş mallara katılma uygulanır. Edinilmiş mallara katılma rejiminde, mal paylaşımı evlilik birliğinin sona ermesiyle gündeme gelmektedir. Nitekim mal rejiminin sona ermesiyle beraber evlilik birliği içinde eşlerin karşılıklı fedakarlıkta bulundukları esasını benimseyen bu kurumda, eşlerden birinin istemi üzerine diğer eşin evlilik süresi içinde edindiği mallar üzerinde alacak hakkı talep etmesi söz konusu olacaktır. Bu alacak hakkının mahkeme aracılığıyla tespitinde, kanunda öngörülen teknik aşamalar kat edilerek malvarlıkları belirlenecek ve tasfiyeye gidilerek bilirkişi yardımıyla malvarlığındaki aktiflerden pasifler çıkarılarak ortaya çıkan artık değer üzerinden diğer eşin katılma alacağı bulunacaktır. Bu çalışmamızda edinilmiş mallara katılma rejiminin sona ermesi ve tasfiyesi üzerinde ayrıntılı durularak, konunun anlaşılması farklı yazarların görüşlerine ve Yargıtay kararlarına yer verilerek sağlanıp, konunun uygulamada ortaya çıkan sorunları üzerinde durulmuştur. Çalışmamızın birinci bölümünde, edinilmiş mallara katılma rejiminin sona ermesi, sona erme nedenleri, ikinci bölümünde tasfiyesi, edinilmiş mallara katılma rejiminin ilkeleri, denkleştirme, eklenecek değer ve değer artış payı alacağı konuları, üçüncü bölümünde ise tasfiyenin hükümleri, katılma alacağı, özel paylaşım kuralları getiren aile konutu ve ev eşyası, tasfiyenin gerçekleşmesi süreci doğrultusunda ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
As our tradition and cultural norms dictate, the main building block of society, namely family, is established through bond of marriage. Administration, exploitation and disposition of property during marriage and division of property after cessation of property regime are clarified in the property regime provisions of the Turkish Civil Code.“Contribution to jointly acquired property regime”is the prevalent property regime in most of the marriages in Turkey. In our study, division of property in contribution to jointly acquired property regime is discussed in detail.In contribution to jointly acquired property regime, the division of property becomes an issue with the dissolution of marriage. Hence, upon the termination of the regime of property, in this institution based on the mutual sacrifices made by spouses in the union of marriage, this is the matter of demanding the right to claim on the property acquired by one of the spouses upon the request of the other spouse. If the right to claim is determined through the court, their assets shall be determined by using the technical processes provided in the law and upon the liquidation, accession of the other spouse shall be found by deducting the liabilities from the active assets with the help of the expert witness. In this study, the termination and liquidation of the regime of participation in acquired property is emphasized in detail, the opinions of different authors and the decisions of the Supreme Court are given in order to understand the subject and the problems that arise in practice are emphasized. In the first part of our study, the termination of the regime of participation in acquired goods, The reasons for dissolution of property regime, contribution claim its liquidation in the second part, and the provisions of the liquidation, the principles of the regime of participation in acquired property, the issue of equalisation, values to add and receivables of increment value in the third part are discussed in line with the process of liquidation, participate in the surplus, family dwelling and household furniture that require special division rules.