Bursa ilinde 6-18 yaş arası yarışmalı spor yapan lisanslı sporcularda elektrokardiyografik bulguların değerlendirilmesi
The interpretati̇on of electrocardiographic findings in 6-18 YEARS-old competitive athletes in Bursa
  1. Tez No: 709532
  2. Yazar: İRFAN ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM MEHTAP BOSTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
AMAÇ: Spora katılım öncesi değerlendirme (SKÖD) spor ilişkili morbidite ve mortalitenin önlenmesinde en önemli araçlardan biridir. Bu çalışmada; SKÖD'de anamnez ve fizik muayene ile birlikte EKG'nin, semptomu olmayan kalp ve ritim hastalıklarının saptanmasında etkisinin ve öneminin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya alınacak sporcu sayısının belirlenmesi amacıyla Bursa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne başvurularak aktif lisanslı sporcu sayısının 14,266 olduğu saptandı. Güç analizi yapılarak çalışmaya en az 261 sporcunun dahil edilmesi planlandı. COVİD-19 pandemisi nedeniyle aktif sporcu sayısının azalması sonucu 245 sporcu çalışmaya dahil edilebildi. Sporculardan SKÖD açısından anamnez alındı, fizik muayene yapıldı ve EKG'leri çekildi. EKG verileri 2017'de uluslararası konsensüs tarafından belirlenen kriterler baz alınarak değerlendirildi. BULGULAR: Sporcuların %87,8'ine (n=215) SKÖD yapıldığı, %12,2'sinin (n=30) ise SKÖD ve EKG çekimi yapılmadan lisans aldığı saptandı. SKÖD yapılan hastaların %39,5'ine (n=85) EKG çekimi yapılırken %60,5'ine (n=130) EKG çekimi yapılmadığı öğrenildi. Sonuç olarak çalışmaya alınan tüm sporcuların %34,7'sine (n=85) SKÖD ve EKG ile değerlendirme yapıldığı tespit edildi. Sporcu EKG'lerinin %97,1'i (n=238) normal, %1,2'si (n=3) borderline ve %1,6'sı (n=4) patolojik olarak değerlendirildi. SKÖD yapılan ve EKG çekilen sporcuların, SKÖD yapılan fakat EKG çekilmeyen ve SKÖD yapılmayan sporcularla yapılan karşılaştırmalı analizinde anlamlı bir farklılık saptanmadı. SONUÇ: Rutin kullanımı tartışmalı olmasına rağmen, SKÖD'de EKG çekilmesi semptomatik olmayan kalp ve ritim hastalıklarının saptanmasında önemli, kolay uygulanabilir ve etkili bir tetkiktir. Bu çalışma sonucunda SKÖD'de EKG'nin rutin tarama programına dahil edilmesi önerilmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Spora katılım öncesi değerlendirme, elektrokardiyografi (EKG), genç sporcularda kalp ve ritim hastalıkları, genç sporcularda ani kardiyak ölüm
Özet (Çeviri)
AIM: Pre-participation examination (PPE) is one of the most important tools in the prevention of sports-related morbidity and mortality. The aim of this study is to evaluate the effect and importance in the detection of asymptomatic heart and rhythm diseases of ECG. MATERIALS AND METHODS: An application was made to Provincial Directorate of Youth and Sports of Bursa to determine the number of active athletes who can participate in the study, and the number of active licensed athletes was reported as 14,266. It was determined to need at least 261 athletes in the study according to power analysis. As a result of the decrease in the number of active athletes due to the COVID-19 pandemic, 245 athletes could be included in the study. History and ECG of athletes was taken, and their physical examination was also performed. ECG data were evaluated according to criteria which are determined by international consensus in 2017. RESULTS: It was determined that 87.8% (n=215) of the athletes were licensed by performing PPE, and 12.2% (n=30) were licensed without PPE and ECG. It was seen that ECG was not performed in 60.5% (n=130) of the athletes who is performed PPE while ECG was performed in 39.5% (n=85) of them. As a result, it was determined that 34.7% (n=85) of all athletes included in the study were evaluated with PPE and ECG. 97.1% (n=238) of the athlete's ECGs were evaluated as normal, 1.2% (n=3) as borderline, and 1.6% (n=4) as pathological. No significant difference was found in the comparative analysis performed with the athletes who was performed both PPE and ECG, who was performed PPE but not performed ECG, and who was performed neither PPE nor ECG. CONCLUSION: Although its routine use is controversial, ECG recording in PPE is an important, simple, applicable and effective test in the detection of non-symptomatic heart and rhythm diseases. As a result of this study, it is recommended to use ECG in the routine screening program. KEYWORDS: Pre-participation examination (PPE), electrocardiography (ECG), heart and rhythm diseases in young athletes, suddenly cardiac death in young athletes