Milli eğitimde yabancı uzman raporları 1938–1970 dönemi
Reports of foreign experts in national education for the period 1938-1970
  1. Tez No: 709533
  2. Yazar: BEDRİ EMİNSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Türk Milli Eğitim sistemi hakkında yabancı uzmanlar tarafından hazırlanan raporları incelemektir. Bunun için 1938-1970 yılları arasında eğitimle ilgili farklı alanlarda hazırlanmış olan 15 yabancı uzman raporu eğitim yönetimi, eğitim programı, rehberlik ve kütüphane hizmetleriyle ilişkili konular ele alınmıştır. 1938-1970 yılları arasında hazırlanmış olan yabancı uzman raporlarının eğitim yönetimi bağlamında incelenmesi yönetimin fonksiyonları olan planlama, örgütleme, koordinasyon, yöneltme ve kontrol temelinde gerçekleştirilmiştir. Yönetimin fonksiyonları esas alınarak yapılan inceleme yabancı uzman raporlarının yönetimin bütün fonksiyonları temelinde vurgular içermediğini yoğun olarak öğretmen yetiştirme ve planlama bağlamında ne yapılması gerektiği üzerinde durduklarını göstermektedir. Eğitim programı çerçevesinde yapılan inceleme ise raporların genel olarak hem mevcut programı kapsamlı olarak incelediklerini hem de mevcut programı geliştirmeye yönelik önemli öneriler sunduklarını göstermektedir. Ancak bir eğitim programının tasarlanması ayrı bir süreç uygulaması ayrı bir süreçtir. Bu nedenle programla ilgili söylenenlerin birçoğunun Türki eğitim sistemi içerisinde söz konusu dönemde pek fazla uygulama alanı bulmadığı görülmektedir. Raporların eğitimin iki önemli alt tamamlayıcı faaliyeti olan rehberlik hizmetleri ve kütüphanecilik hakkındaki vurguları da Türkiye'ye ilişkin mevcut durum analizi bağlamında önemli imalara işaret etmektedir. Ancak her iki önemli alt faaliyet alanındaki öneriler bir türlü uygulama alanı bulamamıştır. Bu durum içinde bulunulan bağlamın sunulan önerilerin uygulanmasındaki belirleyiciliğine işaret etmektedir. Ne yazık ki eğitimin ana sorunları tamamlayıcı hizmetlere ilişkin sorunların çözümüne geçilmesine engel olmuştur. Bu çalışma sonucunda elde edilen bulgular yabancı uzman raporlarının söz konusu dönemdeki eğitim sistemi ve koşulları ile ilgili olarak önemli analizler yaptığını bu analizlere bağlı olarak da özellikle bazı raporların önemli öneriler sunduğunu göstermektedir. Bu çerçevede teorik olarak yabancı uzman raporlarının ne durumdayız-ne yapmalıyız sorularının cevaplanması yönünde katkılar sunduğu açıktır. Ancak yabancı uzman raporlarında getirilen önerilerin genel olarak içinde bulunulan şartları çok dikkate olmayan ve bu raporların bağlamsal etkiyi göz ardı eden raporlar olduğu ve bu nedenle önerilerinin hayata geçirilmesinin büyük oranda mümkün olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the reports prepared by foreign experts about the Turkish National Education System. The study examined 15 foreign expert reports based on education management, education program, guidance and library services, which were based on different areas related to education between 1938 and 1970. The examination of foreign expert reports prepared between 1938 and 1970 in the context of education management was carried out based on planning, organization, coordination, directing and control, which are the functions of management. Based on the functions of management, the review focused heavily on what should be done in the context of teacher training and planning, which does not include an emphasis on all functions of the management of foreign expert reports, shows. The review conducted within the framework of the education program shows that the reports are both thoroughly reviewing the current program in general and offering important recommendations for developing the current program. However, designing an educational program is a separate process. Therefore, it is seen that many of the programs do not find many application areas within the Turkish education system. The emphasis of the reports on guidance services and librarianship, two important sub-complementary activities of education, also points to important implications in the context of the current situation analysis of Turkey. However, the recommendations in both important sub-activities have not been able to find a practical space. This shows the determinability of the context presented in the implementation of the recommendations. Unfortunately, the main problems of education have prevented the solution of problems related to complementary services.The findings obtained as a result of this study suggest that foreign expert reports have done important analyses regarding the training system and conditions during that period, and according to these analyses, some reports have submitted important recommendations, especially to these analyses, shows. In this context, theoretically, foreign expert reports can be said to contribute to answering the questions of where we are-what to do. However, the recommendations made in foreign expert reports are reports that are not very considered in general and that these reports are reports that ignore the contextual impact, and therefore the implementation of the recommendations is largely impossible, can be said.