Özgül öğrenme bozukluğunun çocuk ve ergenlerdeki bağlanma stilleri üzerine etkisinin ve ilişkili etmenlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of specific learning disorder on attachment styles in children and adolescents and related factors
- Tez No: 709539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SANİYE TÜLİN FİDAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı özgül öğrenme güçlüğü olan çocuk ve ergenlerin bağlanma stilleri özelliklerinin ve ilişkili etmenlerin değerlendirilmesidir. Son 5 senedir Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi (ESOGÜ) Çocuk ve Ergen Psikiyatri Bölümünde takip edilmekte olan, çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan, çalışmaya katılmayı kabul ettiğine dair hem kendisi hem ailesi yazılı onam veren toplam 120 çocuk ve ergen çalışmaya dahil edilmiştir. Özgül öğrenme bozukluğu (ÖÖB) tanılı çocuk ve ergenlerle ve ebeveynlerine sosyo-demografik veri formu, Kerns Güvenli Bağlanma Ölçeği, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-2 Orta Çocukluk Dönemi Ölçeği, Bar-on Duygusal Zeka Ölçeği uygulandı ve elde edilen veriler kardeş kontrol grubu ile karşılaştırılarak istatistiksel sonuçlar değerlendirildi. Çalışmamızda ÖÖB olan çocuklar ve kardeşleri arasında güvenlik, kaygı ve kaçınma gibi bağlanma değişkenleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmazken, duygusal zeka açısından ise bireylerarası altölçek puanları dışında istatistiki anlamlı bir fark bulunamamıştır. Bağlanmaya etki eden faktörlerin değerlendirilmesi için yapılan ileri analiz sonuçlarına göre ise çocuğun yaşı, gelişim basamaklarını tamamlama zamanı, okumayı çözme zamanı, akademik başarı ve akran ilişkisi gibi çocuk ergenle ilişkili faktörlerle ilişkinin yanı sıra ailenin gelir durumu, aile yapısı, annenin veya babanın öğrenim durumu, mesleği, psikiyatrik hastalık varlığı gibi ailesel faktörlerin de güvenli bağlanma ve bağlanmadaki kaygı ve kaçınma puanlarıyla ilişkisi çalışmamızda istatistiksel olarak anlamlı olarak gösterilmiştir. Sonuç olarak bu çalışma ile ÖÖB'nin tek başına bağlanma üzerine olumsuz etkisinin olmadığını söyleyebiliriz. Ancak ÖÖB ve diğer nörogelişimsel bozuklukların birlikteliğinde bağlanma ve duygusal zeka üzerine olası etkilerinin araştırılacağı çalışmalara ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the attachment style characteristics and related factors of children and adolescents with specific learning difficulties who have been followed up in the Child and Adolescent Psychiatry Department of Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine (ESOGU) for the last 5 years, A total of 120 children and adolescents who gave written consent and agree to participate and who meet the inclusion criteria, were included in the study. Socio-demographic data form, Kerns Secure Attachment Scale, Experiences in Close Relationships-2 Middle Childhood Scale, Bar-on Emotional Intelligence Scale Child Adolescent form were performed both children and adolescents and their parents having SLD diagnose and healthy controls consist of their brother and sisters, We compare all the datas between the groups and we were not able to find significant difference between children with SLD and their siblings according to security, anxiety and avoidance attachment parameters in our study, the statistically significant difference was found in terms of emotional intelligence, except for the interpersonal subscale scores. According to the results of the further analysis conducted to evaluate the factors affecting attachment, relationship between secure attachment, attachment anxiety and avoidance scores was shown statistically significant with child and adolescent-related factors such as the child's age, time to complete the developmental stages, time to solve reading, academic achievement and peer relationship, as well as the familial factors such as family's income status, family structure, occupation of parents, presence of psychiatric illness in each parents, education level of the mother or father. In this study we can said that SLD was not effected attachment alone but it is thought that more studies are needed that will investigate the possible effects of SLD and other comorbid neurodevelopmental disorders together.