Miyoplarda retina hassasiyetinin bilgisayarlı otomatik perimetre ile değerlendirilmesi
- Tez No: 70954
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET OKKA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
6. Ö Z ET Miyoplarda meydana gelebilecek retina hassasiyet azalmasının saptanması amacıyla kırma kusurlarına göre gruplara ayırdığımız 58 olgunun 106 gözü bilgisayarlı otomatik perimetre ile değerlendirildi. Çalışma kapsamındaki olgulara Humphrey bilgisayarlı otomatik perimetresinin santral 30-2 ve periferik 60-4 eşik test programları uygulandı. Test verileri kadran ve bölgelere ayrılarak, gruplar arasındaki retina hassasiyet farklılığı global indeks ve retina hassasiyet değerlerinin aritmetik ortalamalarına göre“t testi”ile istatistiksel analize tabi tutuldu. -6 dpt üzerinde kırma kusuruna sahip miyop olgularda hem santral hem de periferik retina hassasiyetlerinde anlamlı derecede azalmanın olduğu tespit edildi. Bu hassasiyet azalmasının merkezden perifere doğru daha fazla gerçekleştiği görüldü. Kadranların incelemesinde en fazla kayıp üst temporal kadranda saptandı. Bu sonuç özellikle yüksek diyoptri derecelerindeki miyop olguların retina hassasiyetlerinde azalmanın olduğunu ve miyop olguların görme alanı değerlendirmesinde bu hususun dikkate alınması gerektiğini göstermektedir. "'' 3!
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY To evaluate the possible decreased retinal sensitivity in myopic subjects, 106 eyes of 58 subjects, which were divided into groups according to the refractive errors, were analysed with automated computerised perimetry. Subjects participated in the study, were tested with central 30-2 and peripheral 60-4 test strategies of Humphrey field analyzer. Test results were divided into zones and quadrants and t test was used to test the difference between the groups in terms of global indices and mean retinal sensitivities. A significant decrease was detected in the central and peripheral retinal sensitivity of patients with more than -6 dpt of refractive error. This decrease in sensitivity was more prominent in the peripheral retina than in the central part. In the analyses of quadrants, the most reduction in sensitivity was detected at the upper temporal quadrant. This result shows that the retinal sensitivity in highly myopic patients are decreased and this should be kept in mind when evaluating the visual fields of myopic patients. 32