Klinik materyallerden üretilen enterokokların tiplendirilmesi ve çeşitli antimikrobiklere karşı dirençleri
- Tez No: 70953
- Danışmanlar: DOÇ. DR. E. İNCİ TUNCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
7. ÖZET Bu çalışmanın amacı Enterococcus türlerinin görülme sıklığının belirmesi ve bu mikroorganizmaların çeşitli antibiyotiklere karşı dirençlerinin saptanmasıdır. 55'i vajinal akıntı, 33'ü idrar, 4'ü yara, 6'sı gaita ve 2'si kan örneklerinden izole edilen 100 enterococcus susu biyokimyasal yöntemlerle tiplendirildi. E.faecalis en sık suş olarak bulundu (%78). Diğer izole edilen suşlar E.faecium (%18) ve E.durans (%4)'tı. 100 enterokokal susun 10 antibiyotiğe karşı duyarlılıkları Kirby-Bauer disk-difüzyon testi ile araştırıldı. En duyarlı antibiyotikler vankomisin (%96) ve teikoplanin (%95)'di. Diğer duyarlı antibiyotikler nitrofurantoin (%90), ampisilin-sulbaktam (%85) ve penisilin (%70)'di. Yüksek direnç oranları ise streptomisin (%85), gentamisin (%70) ve tetrasiklin (%70)'e karşı bulundu. E.faecium suşları belirgin olarak E.faecalis suşlarından daha dirençliydi. Sonuç olarak, enterokokların doğru identifıkasyonu tedaviyi belirler. Ayrıca, enterokokların duyarlık testleri direnç artışını ve gereksiz ilaç kullanımını önler. 39
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The purpose of this study was to determine percentage of Enterococcus species and resistance to variousantibiotics 100 enterococcal strains isolated from 55 vaginal fluid, 33 urine, 4 wound, 6 stool, 2 blood specimens, identified by the biochemical methods. E.faecalis was found the most common strain (78 %) other isolated species were E.faecium (18%) and E.durans (4 %). The susceptibility of 100 enterococcal strains against 10 antibiotics were investigated by using Kirby-Bauer disk-diffusion method. The most effective antibiotics were vancomycin (96 %) and teicoplanin (95 %). The other effective antibiotics were nitrofurantoin (90 %), ampicillin-sulbactam (85 %) and penicillin (70 %). High rezistance rates found against streptomycin (85 %), gentamicin (70 %) and tetracycline (70 %), E.faecium strains were more resistant than E.faecalis strains. Consequently correct identification of enterococcus species has therapeutic implications. In addition, susceptibility tests of enterococci, prevents increasing the resistance and using unnecessary drug. 40