Miyoplarda retina duyarlılığının flaş elektroretinografi ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 92008
  2. Yazar: OSMAN FATİH BOSTAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET ÖZKAĞNICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
6. ÖZET Miyopik gözlerdeki görsel fonksiyon değişikliklerinin tespiti için, 72 miyopik gözün flaş elektroretinografi (ERG) kayıtlan 72 normal gözle karşılaştırıldı. Miyopik gözler kırma kusuru derecesine göre üç gruba ayrıldı: düşük, orta ve yüksek miyopi. Gruplar yaş ve cins açısından birbiriyle uygundu. Olguların düzeltilmiş görme keskinliği 0.7' nin üzerinde ve renkli görmeleri Farnsworth-Munsell 100 ton testi ile normaldi. Tigroid fundus ve miyopik kresent dışında patolojik oftalmoskopik bulgu yoktu. Miyopik ve normal gruplarda a ve b dalgası latens ve amplitüdlerindeki değişiklik ve bunların kırma kusuru ve aksiyel uzunluk ile ilişkisi araştırıldı. Yüksek miyopik grupta amplitüdler anlamlı biçimde düşüktü ve bu düşüklük kırma kusuru ve aksiyel uzunluk ile korelasyon gösteriyordu. Miyopik gözlerde latensler normal olarak bulundu. Retinada minimal değişiklik görülen yüksek miyop olgularda bile, flaş ERG kayıtlarında dalga amplirüdlerinin düşük, latenslerin normal olması primer olarak fotoreseptör fonksiyon kaybından kaynaklanabilir. 35
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY To investigate the early changes of visual function in myopic eyes, flash electroretinograms (ERG) of 72 myopic eyes were compared with 72 normal eyes. Myopic eyes were divided into three groups according to the degree of refractive error: low, medium and high myopia. All groups were equal by sex and age. The corrected visual acuities were 0.7 or better in all cases and their color vision was normal as detected by Farnsworth-Munsell 100 hue test. No other ophthalmoscopic pathology except tigroid fundus and myopic crescent was detected. The relationship between the changes in latencies and amplitudes of the a- and b-waves in the normal and myopic cases were investigated relative to the refractive errors and axial lengths. The amplitudes were significantly reduced in the high myopic group and were correlated with refractive error and axial length. The latency in myopic eyes were found to be normal. The reduced amplitude and normal latency of each wave of the flash ERG in high myopia might be the result of primary photoreceptor functional loss, which may occur even in cases with minimal retinal change. 36