Diabetik retinopati ve makülopati tedavisinde argon lazer fotokoagülasyon sonuçları
- Tez No: 70955
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
6. ÖZET Şubat 1995-Aralık 1997 tarihleri arasında tedavisi yapılan ve takip edilen 154 diabetik retinopatili olgunun 289 gözü retrospektif olarak incelendi. PRP yapılan hastalar yüksek risk özellikleri taşıyan gözler (Grup I), poliferasyon gösteren fakat yüksek risk özellikleri taşımayan gözler (Grup II) ve ciddi NPDR'li gözler (Grup III) olarak üç gruba ayrıldı. Gruplar arasında PRP sonrası görme değişimleri istatistiksel olarak anlamlı değildi (f =3.43, p > 0.05). Üç grupta genel olarak % 21-34 oranında görme keskinliğinde artma, % 34-38 oranında azalma, % 27-40 oranında değişmeme saptandı. Grup I'de ciddi görme kaybının % 15, grup II ve IH de % 10 olduğu bulundu. Yüksek risk özellikleri taşıyan PDR'de, NVD hastaların % 5 l'inde kayboldu, % 26'sında geriledi. % 23' ünde değişmedi veya ilerledi. PRP sonrası iki sıra veya daha fazla sıra görme kaybı oluşturan nedenlerin en önemlilerinin maküler ödem ve vitre hemoroajisi olduğu görüldü. Diabetik makülopati için tedavi uygulanacak hastalar preproliferatif ve zemin evredeki olgulardan seçildi, hiçbirine PRP uygulanmadı. Diabetik makülopati tedavisi için fokal ve grid tedavisi uygulandı. Görme değişimi açısından iki grup arasında istatistiksel anlamlı fark bulunmadı (f = 0.03, p > 0.05). Tedavi sonunda hastalarda % 31-37 görmede artış, % 33-38 oranında azalma, % 31 görmede değişiklik olmadığı görüldü. 32
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY 289 eyes of 154 patients with diabetic retinopathy, who were treated and followed between February 1995-December 1997, were examined retrospectively. The patients treated with PRP were divided into three groups: Group I: eyes with high risk character, Group II: eyes with proliferation but without high risk character and Group III: eyes with severe NPDR. The difference in visual acuity changes after PRP between the groups was not statistically significant (f=3.43, p>0.05). In all three groups, 21-34% of the patients had a general increase in vision, 34-38 % had decrease in vision and 27-40 % of -them had no change in vision. Severe vision deterioration rate was 15% in group I and 10% in groups II and İÜ. In high risk PDR, NVD disappeared in 5 1 % of the patients, regressed in 26 %, and progressed or did not change in 23 %. The most important problems causing two or more lines of visual loss after PRP were macular edema and vitreal hemorrhage. The patients, who were to be treated for diabetic maculopathy, were chosen from the subjects in preproliferative and background phases, no patient was treated with PRP. Focal and grid treatment were given for the treatment of diabetic maculopathy. The difference in visual acuity changes between the two groups was not statistically significant (f=0.03, p>0.05). At the end of the treatment, 31-37 % of the patients had increase in vision, 33-38 % had.decrease in vision and 31 % had no change in vision. 33