A novel modified electrode based on nanocomposite material for the determination of paracetamol
Nanokompozit temelli yeni bir modifiye elektrot ile parasetamolun saptanması
  1. Tez No: 709550
  2. Yazar: SHERZAD AHMED M SALIH MOHAMMED SALIH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Karbon nanotop ve samaryum oksit nanoparçacıklar ile yeni bir malzeme hazırlanmıştır. Elde edilen malzeme elektrot kaplama da kullanılmış ve yeni bir modifiye elektrot hazırlanmıştır. Hazırlanan elektrot platform (Sm2O3/CNBs/GCE) parasetamol saptanması için kullanılmıştır, Sm2O3/CNBs/GCE sistemi parasetamol elektrot reaksiyonunu hızlandırmıştır. Sm2O3/CNBs/GCE sistemi, parasetamol için 2.0x10-7 M ile 3.7x10-5 M aralığında doğrusal bir ilişki göstermiştir. Modifiye elektrot ile 5.7 x10-9 M'lık bir saptama sınırı elde edilmiştir. Ayrıca, yöntemin tekrarlanabilirlik, kesinlik ve doğruluk parametreleri mükemmeldir. ANAHTAR KELİMELER: Parasetamol, samaryum oksit, voltametri, elektroanaliz, sensör
Özet (Çeviri)
A novel material was prepared by using carbon nanoballs and samarium oxide. The material was used for coating an electrode and a new platform was obtained. The electrode prepared was used for detecting paracetamol. The Sm2O3/CNBs/GCE system accelerated the electrode reaction of paracetamol. The Sm2O3/CNBs/GCE system exhibited a linear relationship between 2.0x10-7 M and 3.7x10-5 M for paracetamol. A detection limit of 5.7 x10-9 M was obtained for paracetamol at proposed modified electrode. In addition, the analytical parameters of the method such as reproducibility, precision and accuracy were excellent. KEY WORDS: Paracetamol, samarium oxide, voltammetry, electroanalysis, sensor