Öğretmen zihniyeti ile öznel iyi oluş arasındaki ilişkinin incelenmesi: Sınıf öğretmenleri örneği
Teacher mindset and subjective wellbeing: Primary teachers sample
- Tez No: 709549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı sınıf öğretmenlerinin öğretmen zihniyeti ile öznel iyi oluşları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmada ilişkisel tarama modelinde tasarlanmış nicel bir araştırma modeli tercih edilmiştir. Araştırmanın örneklemini Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel okulda görev yapan 353 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Gero (2013) tarafından geliştirilip araştırmacı tarafından Türkçeye uyarlanan yedi maddeden oluşan Öğretmen Zihniyet Ölçeği, Renshaw, Long ve Cook (2015) tarafından geliştirilip Ergün ve Sezgin-Nartgün (2017) tarafından Türkçeye uyarlanmış, sekiz maddelik Öğretmen Öznel İyi Oluş Ölçeği ve araştırmacılar tarafından hazırlanan Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırma ölçeklerinden elde edilen veriler SPSS 24 paket programı ile analiz edilmiştir. Veri analizleri olarak, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu, bağımsız gruplarda t-testi ve tek yönlü ANOVA yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre öğretmenlerin, zihniyet ölçeği alt boyutu olan“gelişen zihniyet”puanları ile öznel iyi oluşları arasında pozitif ve anlamı bir ilişki bulunmuştur. Öğretmenlerin öznel iyi oluşları mesleki kıdemlerine göre farklılık göstermektedir. Öznel iyi oluş alt boyutu olan“okula aidiyet”ölçeğinden aldıkları puanlar çalıştıkları kurum ve okuldaki pozisyonlarına göre değişmektedir. Öğretmenlerin öznel iyi oluşları cinsiyet ve eğitim durumları bakımından farklılık göstermemektedir. Son olarak, öğretmenlerin“sabit zihniyet”alt boyutu puanları eğitim seviyelerine göre farklılık göstermektedir. Öte yandan, okuldaki pozisyon, cinsiyet, mesleki kıdem ve çalıştıkları kuruma göre zihniyet ölçeğinden alınan puanlar değişmemektedir.
Özet (Çeviri)
This correlational study aimed to examine the relationship between teacher mindset and subjective wellbeing. Participants were 353 primary teachers from public and private schools of Ministry of Education. For data collection, a 7-item Teacher Mindset Scale and an 8-item Subjective Wellbeing Questionnaire were used. Teacher Mindset Scale was developed by Gero (2013) and adapted into Turkish by the researcher; and Subjective Wellbeing Questionnaire was developed by Renshaw, Long and Cook (2015) and adapted into Turkish by Ergun and Sezgin-Nartgun (2017). Teachers' demographic information including, gender, education, experience, school type and status at school were also collected.For data analysis, bivariate correlation, independentsamples t-test and ANOVA were used in SPSS 24. Results showed that there were significant correlations between growth teacher mindset and subjective wellbeing constructs. Total subjective wellbeing and school connectedness differed based on experience. School connectedness also differed depending on school type and status at school. Gender and education were not a factor in determining subjective wellbeing. Finally, fixed teacher mindset differed based on education. There were no differences in teacher mindset scores based on gender, experience, school type and status at school.