Preparation of a modified electrode based on metallic oxide nanoparticles for the determination of norepinephrine
Norepinefrinin saptamnası için metal oksit nanoparçacık temelli bir modifiye elektrotun hazırlanması
- Tez No: 709551
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Karbon nanotop ve disprosyum oksit nanoparçacıklar ile yeni bir malzeme hazırlanmıştır. Elde edilen malzeme elektrot kaplama da kullanılmış ve yeni bir modifiye elektrot hazırlanmıştır. Hazırlanan elektrot platform (Dy2O3/CNBs/GCE) norepinefrin saptanması için kullanılmıştır, Dy2O3/CNBs/GCE sistemi norepinefrin elektrot reaksiyonunu hızlandırmıştır. Dy2O3/CNBs/GCE sistemi, norepinefrin için 2.0x10-7 M ile 1.8x10-5 M aralığında doğrusal bir ilişki göstermiştir. Modifiye elektrot ile 7.24 x10-8 M'lık bir saptama sınırı elde edilmiştir. Ayrıca, yöntemin tekrarlanabilirlik, kesinlik ve doğruluk parametreleri mükemmeldir. ANAHTAR KELİMELER: Norepinefrin, disprosyum oksit, voltametri, elektroanaliz, sensör
Özet (Çeviri)
A novel material has been fabricated using carbon nanoballs and nanoparticles of dysprosium oxide. The material was used for coating an electrode and a new modified platform was obtained. The electrode prepared was utilized for quantifying norepinephrine. The Dy2O3/CNBs/GCE system accelerated the electrode reaction of norepinephrine. The Dy2O3/CNBs/GCE system exhibited a linear relationship between 2.0x10-7 M and 1.8x10-5 M for methyldopa. A detection limit of 7.24 x10-8 M was obtained for norepinephrine at Dy2O3/CNBs/GCE. In addition, the analytical parameters of the method such as reproducibility, precision and accuracy were excellent. KEY WORDS: Norepinephrine, dysprosium oxide, voltammetry, electroanalysis, sensor