Sosyal medya araçlarından Instagramın söz varlığı açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Instagram as one of the social media tools in terms of vocabulary
  1. Tez No: 709572
  2. Yazar: ESRA İPEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM BAYRAK CÖMERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 433
Özet
Sosyal medya, Web 2.0 teknolojisi ile birlikte ortaya çıkan, kullanıcıların sadece alıcı olma konumundan çıkarak aynı zamanda içerik üretmesine de imkân tanıyan bir kitle iletişim aracıdır. Instagram ise, kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen ikinci sosyal medya aracıdır. Fotoğraf ve video düzenlemek için iyi seçenekler sunması, kullanıcıların birbiriyle kolay etkileşim kurmasını sağlaması, diğer sosyal medya araçlarının özelliklerini de barındırarak köprü görevi üstlenmesi, kullanıcı yaş ortalamasının gençlerden oluşması ve cep telefonu kullanımının yaygınlaşmasıyla erişilebilirliğinin kolaylaşması Instagramın ortaokul yaş grubunun en çok tercih ettiği sosyal medya araçlarından olmasını sağlamıştır. Bu tezin amacı öğrenci görüşlerine dayanarak sosyal medya araçlarından Instagramın gönderilerini dil estetiği açısından incelemek ve söz varlığı açısından değerlendirmektir. Çalışma ortaokul öğrencilerinin Instagramı aktif kullandığı noktasından hareketle Instagram içeriklerinin dil estetiği açısından değerlendirilmesi ve içeriklerin söz varlığını ortaya koyma noktasında önem taşımaktadır. Tarama modelinde betimsel bir nitelik taşıyan çalışmada ölçüt örnekleme tekniği ile 14 farklı kategoriden seçilen 84 Instagram içeriği, belirlenen 21 kıstasa göre dil estetiği ve söz varlığı açısından değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda belirlenen 21 kıstas kapsamında söz varlığını ve dil estetiğini ortaya koyan önemli örneklere ulaşılmıştır. Dil estetiği unsurları ile birlikte ifade zenginliğini gösteren söz sanatları, ikileme örnekleri, cümlede anlam unsurları, anlatım biçimi ve düşünceyi geliştirme yolları örnekleri de tespit edilmiştir. Araştırmacılar tarafından sosyal medya kültürünün dil kullanımına etkisi, sosyal medyada kullanılan dil ile ifade becerileri arasındaki ilişkinin vurgulandığı çalışmalara daha fazla yer verilmelidir. Sosyal medya ile dil becerilerinin kazandırılmasında kullanılabilecek etkinlikler planlanmalıdır. Türkçe öğretmenleri de hedef kitlelerinin kullandığı sosyal medya araçlarını ve ilgilerini tespit edip donanımlı bireyler yetiştirme üzerine çalışmalar yapmalıdır.
Özet (Çeviri)
Social media is a mass communication tool that emerged with Web 2.0 technology and allows users to not only be buyers but also produce content. Instagram is the second most preferred social media tool by users. As it offers good options for photo and video editing, enables users to interact with each other easily, acts as a bridge by including the features of other social media tools, the fact that the average age of users is young, and its accessibility is facilitated by the widespread use of mobile phones, has made Instagram one of the most preferred social media tools by secondary school age group. This thesis aims to evaluate the posts of Instagram, being one of the social media tools, in terms of language aesthetics and vocabulary, based on the opinions of the students. The study is important at the point of evaluating the content of Instagram in terms of language aesthetics and vocabulary, and demonstrating the vocabulary by content, starting from the point that secondary school students use Instagram actively. In the study, which has a descriptive nature in the screening model, 84 Instagram content selected from 14 different categories with simple random sampling method were evaluated in terms of language aesthetics and vocabulary according to 21 criteria. Within the scope of 21 criteria determined as a result of the research, important examples demonstrating the vocabulary and language aesthetics have been reached. The figures of speech that demonstrate the richness of expression, the examples of reduplication, elements of meaning in sentence, phraseology and the ways of developing the thought are also determined together with the elements of language aesthetics. It is necessary to give more space to studies emphasizing the effects of social media culture in language use, and the relationship between language and expression skills by researchers Activities that can be used to gain language skills with social media should be planned. Turkish teachers should make studies to educate the equipped individuals by determining the the social media tools used by their target audiences and their interests.