Frank J. Tipler'de din-bilim ilişkisi
The relation between religion and science in Frank J. Tipler
  1. Tez No: 709583
  2. Yazar: GANİME DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT REÇBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Felsefe, Science and Technology, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Tez bir giriş, üç bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümü, din ve bilim ilişkisi hakkında çatışma, bağımsızlık, diyalog ve entegrasyon modelleri açısından genel bir çerçeve sunmaktadır. Bununla, Frank J. Tipler'ın din ve bilim ilişkisine dair düşüncelerinin bir ifadesi olan“Omega Noktası Teorisi”nin yorumlamasında bir arka plan oluşturmak hedeflenmektedir. Birinci bölümde,“Omega Noktası Teorisi”nin temel iddiaları ve bu iddiaların doğruluğuna ilişkin gerekçeleri, Tipler'in kozmolojik antropik ilke anlayışı, insan anlayışı ve evrenin kaderi gibi konulardaki yaklaşımı ile birlikte analiz edilmektedir. İkinci bölüm, Tipler'ın“fiziksel eskatoloji”nin temeli olarak sunduğu“Omega Noktası Teorisi”nin eskatolojik implikasyonlarının ayrıntılı bir incelemesine ayrılmıştır. Din ve bilim arasındaki ilişkinin bir ifadesi olan“Omega Noktası Teorisi”, Tipler'ın açıklamalarına referansla“Omega Noktası”olarak Tanrı fikri, özgür irade düşüncesi ve ölümsüzlük düşüncesine atıfta bulunularak irdelenmiştir. Sonuç bölümü, Tipler'ın 'bilim' ve 'din' düşüncesinin bir süreç görüşü bağlamında daha eleştirel bir değerlendirmesini vermektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of an introduction, three chapters and a conclusion. The introductory part provides a general outline about the relationship between religion and science, which is conceived in terms of conflict, independence, dialogue and integration models. This aims to give a background for Frank J. Tipler's interpretation of“Omega Point Theory”as an expression of his thoughts on the relation between religion and science. In the first chapter, the basic claims of the“Omega Point Theory”and the reasons given for the truth of these contentions are analysed together with Tipler's approach to the issues such as the cosmological anthropic principle, human understanding and the fate of the universe. The second chapter is devoted to a detailed examination of the eschatological implications of the“Omega Point Theory”as presented Tipler on the grounds of“physical eschatology”. The relation between religion and science as explained by the“Omega Point Theory”as defended Tipler is scrunitized by reference to his idea of God as the“Omega Point”and his views of free will and immortality. The concluding part gives further critical evaluation of Tipler's thought 'science' and 'religion' in the context of a process view.