Bilgisayar oyunlarındaki karakterlerin kostüm tasarım süreci ve uygulaması
Costume design process and application of characters in computer games
  1. Tez No: 709584
  2. Yazar: EZGİ DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. FİKRET ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moda Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bilgisayar oyunları, eğlence alanının en yaygın kullanım araçlarından biri olarak görülebilir. Bilgisayar oyunlarındaki karakterler ise oyunlardaki hikâyelerin bütünleyici bir parçasıdır ve görsel bütünlükleri ile oyunu tamamlar. Kostümün genel olarak karakterlerin bulundukları durum, zaman ve mekânı yansıtan giysiler oldukları söylenebilir. Oyunlarda yer alan kostümler de buna bağlı olmalıdır ve karakter hakkında ipuçlarını vermelidir. Yapılan yazın taramasında, çözümleme yöntemine dayalı oyundan bir karakterin analizi ve kostüm tasarımı süreçlerini irdeleyen bir çalışmaya rastlanmamıştır. Araştırmada, oyunlarda karakter ve oyun analizinin nasıl gerçekleştirildiği, bu analizlere göre kostüm tasarımlarının geliştirilmesi planlanmaktadır. Bu çalışmada Blizzard Entertainment'ın 24 Mayıs 2016 yılında piyasaya sürdüğü FPS oyun türünden Overwatch oyunundan Sombra karakterinin analizi ve buna bağlı olarak kostüm tasarımı yapılmıştır. Çalışmanın sınırlılığını oyundaki bir karakter ve karakterin kostümü olarak belirlenmiştir. Overwatch oyununun kostüm ve renk çeşitliliğini barındırması anı zamanda buna ek yapılabilir olması, bu oyunda yer alan Sombra karakterinin de oyundaki etkinliklerde yer alan“Cadılar Bayramı”için kendi kültürüne ait kostüm çalışması eklenebilir olduğu yapılan araştırmalar sonucu fark edilmiştir. Araştırmada Overwatch oyununun yaptığı etkinlikler kapsamında 'Cadılar Bayramı' için Sombra karakterinin ülkesinde popüler olan 'Dia de Los Muertos' festivali tema olarak seçilerek kostüm tasarlanması amaçlanmıştır. Kostüm tasarımı için, Frings`in kostüm tasarım ve Yeşilot'un karakter analiz sürecinden uyarlanan modelde yer alan senaryo ve karakter analizi, kültürel ve sanatsal kaynaklar, renk, malzeme başlıkları incelenerek tema oluşturma ardından renk ve malzeme belirlenmesi ile kostüm tasarım aşamasına geçilmesi için eskiz çizimleri, tasarım geliştirme ve örneklem kostüm çıkarılmasından oluşan tasarım öncesi aşamalar hazırlanmıştır. Çıkarılan modelin başka karakter için de kostüm tasarım uygulamalarına uygulanabilir olması hedeflenmektedir. Bu araştırmanın türü niteldir ve literatür taraması yapılarak oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Computer games can be seen as one of the most common means of use in the field of entertainment. The characters are an integral part of the stories in the games and complete the game with their visual integrity. Costumes may be defined as clothing that reflects the characters' circumstance, time, and location. These costumes in the games should reflect this and provide information about the character. There was no study discovered in the literature review that looked at the analysis of a character from the play using the analysis approach and the costume design methods. The purpose of this study is to create costume designs based on game-character analysis and how analyszes is carried out in games. This research looked into the Sombra character from Blizzard Entertainment's FPS game Overwatch, which was published on May 24, 2016, and the outfit design that went along with it. The study's limitation was defined by a character in the game and the character's outfit. The Overwatch game offers a range of costumes and colors that can be manufactured in addition to this, and the Sombra character in this game may also be added to the costume work of its own culture for the“Halloween”events in the game, as a consequence of the investigations. Within the scope of the Overwatch game's activities, the goal of the study was to develop costumes for 'Halloween' by using the 'Dia de Los Muertos' holiday, which is popular in the homeland of the character Sombra, as the topic. Cultural and creative resources, color and material titles are investigated by studying the topic, then color and material are decided, and sketches are produced to advance to the costume design stage in the model, which is adopted from Frings' costume design and Yeşilot's character analysis method. The design development and sample costume removal parts of the pre-design process were completed. It is aimed that the extracted schema can be applied to costume design applications for other characters as well. This is a qualitative study that was based on a review of the literature.