Medeni Hukuk kapsamında boşanma davasında alınabilecek geçici tedbirler
Interim measures for divorce suit in the scope of Civil Law
- Tez No: 709582
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLŞAD KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Günümüz yargı sistemi içerisinde davalar uzun yıllar boyunca devam edebilmektedir. Bir sorunun çözümünün uzun yıllar alması, bazı olumsuz etkileri de beraberinde getirmektedir. Bu olumsuz etkilerin önüne geçilebilmesi adına geçici hukuki koruma yollarının öngörüldüğü görülmektedir. Geçici hukuki korumanın önem taşıdığı alanların başında, aile ve evlilik kurumu gelmektedir. Aile kurumu, toplumun temel yapı taşı konumundadır. Ailenin hem kişisel hem de sosyal açıdan çeşitli ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu ihtiyaçların karşılanması, aile bireylerinin yükümlülüğü altındadır. Evlilik birliğinin korunmasına yönelik geçici önlemlerin en temel özelliği, boşanmayı önlemeleridir. Alınacak önlemler, hem eşler adına hem de çocuklar için önem ifade etmektedir. 6284 sayılı kanun, alınacak önlemlerin temelini oluşturmaktadır. Bu kanuna dayanarak şiddete uğrama tehlikesi bulunan kadınlar, çocuklar, aile bireyleri ve tek taraflı ısrarlı takip mağdurları bir koruma imkânına sahip olabilmektedir. Söz konusu tedbirlerin en temel özellikleri, mağdura yönelik alınacak tedbirler olmalarıdır. Bu tedbirlerin, şiddet uygulayan veya şiddet uygulamasından şüphelenen kişiler hakkında uygulanmaları mümkün değildir.
Özet (Çeviri)
The lawsuits may last for long years in today's judicial system. As a solution to a problem lasts for many years, it brings with it some negative effects. In order to prevent these negative effects, interim measures are seen to be envisaged. Family and marriage institutions are the main areas where interim measure concept is important. The family institution is the main building block of the society. The family has various personal and social needs. Meeting these needs is the responsibility of family members. The most basic specification of the interim measures to protect the union of marriage is to prevent divorce. The measures to be taken are important for both spouses and children. Law No. 6284 forms the basis of the measures to be taken. On the basis of this law, women, children, family members and unilateral persistent follow-up victims who are at risk of violence may have a possibility of protection. The most basic specification of the aforementioned measures is that they are measures to be taken for the victim. It is not possible for these measures to be applied to persons who are violent or suspected of being violent.