Metamalzeme kullanımı ile radar kesit alanı azaltma uygulamaları
Radar cross section reduction applications using metamaterials
  1. Tez No: 709585
  2. Yazar: EZGİ KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT NAZLIBİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri ve Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savunma Elektroniği ve Yazılım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Radar ve elektronik harp alanındaki yenilikçi çalışmalar hedeflerin tespit, takip ve kimliklendirme aşamalarının da daha hızlı ve doğru biçimde gerçeklenebilmesini mümkün kılmıştır. Hedeflerin uzaktan algılama sistemleri ile tespit edilebilmesindeki temel yaklaşım, hedeften yayılan enerjinin doğru algılanabilmesidir. Bu çalışma prensibini besleyen en önemli parametrelerden birisi de şüphesiz ki cisimlerin RF izi ve radar kesit alanıdır. Dolayısıyla savunma endüstrisi ve askeri harekât ortamları göz önünde bulundurulduğunda cisimlerin radar kesit alanlarını kontrol altında tutabilmek mevcut platforma oldukça avantaj sağlayacaktır. Bu tez çalışmasının amacı cisimlerin radar kesit alanını düşürecek bir kompozit tasarımı ile askeri alanda kullanılan platformları düşük görünürlüklü kılarak karşı sistemler muvacehesinde daha üstün hale getirmektir. Bu amaç doğrultusunda gerçekleştirilen tasarımlar metamalzeme konseptini içermektedir. Nesnelerin radar kesit alanının azaltılması amacıyla farklı konfigürasyonlarda yarık halka rezonatörleri tasarlanmıştır. Tez çalışması kapsamında yarık halka rezonatörlerinden oluşan yapıların tasarım, benzetim, üretim ve deneysel ölçüm aşamaları sunulmaktadır. Tasarım, benzetim ve analizler Ansys HFSS ortamında gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan bu yapıların PCB teknolojisi ile üretimi gerçekleştirilmiş ve deneysel ölçüm sonuçları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Innovative studies in the field of radar and electronic warfare made it possible to realize the detection, tracking and identification stages of targets more quickly and accurately. The basic approach in detecting targets with remote sensing systems is to accurately detect the energy emitted from the target. One of the most important parameters feeding this working principle is undoubtedly the RF signature and radar cross sectional area of the objects. Therefore, considering the defense industry and military operations environments, being able to keep the radar cross sectional areas of objects under control will provide a significant advantage to the existing platform. The aim of this study is to make the platforms used in the military field superior in the face of counter systems by providing low observability with a composite design that will reduce the radar cross sectional area of the objects. The structure designed in the study includes the concept of metamaterials. In this study, split ring resonators of different configurations were designed to reduce the radar cross-sectional area of objects. In this study, the design, simulation, fabrication and experimental measurement stages of split ring resonators are presented. The design was carried out in Ansys HFSS environment. The fabrication and experimental measurement results of these designed arrays are presented.