The Comment of geochemical minerologic fulgurite happening in Çamlık (Selçuk) 1985
- Tez No: 29878
- Danışmanlar: PROF. DR. M. YILMAZ SAVAŞCIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
VII ÖZET 1985 yılı ocak ayında çok yağışlı bir havada Selçuk Çamlık köyü Mezargediği mevkiinde yüksek gerilim hattının direğine yıldırım düşmüş ve direk dibinde fulguritik küçük bir magma oluşturduğu Savaşçın, Dora, Helvacı (1986), tarafından açıklanmıştır. Ayrıca yıldırım etkisiyle oluşan aşırı yüksek sıcaklık ve basıncın sonucu olarak fulgurit oluşumu ve mineral dönüşümlerinden de bahsedilir. Diğer araştırıcılar ise (Durgun ve Karamanderesi 1986) fulguritin yıldırım düşmesiyle değil, yüksek gerilim hattından yere sarkan teldeki akımın direk dibinde ark yapması ve yüksek ısı oluşmasıyla meydana geldiğini açıklarlar. Bu çalışmada da Çamlıktaki bu olay daha detaylı ele alınarak oluşum mekanizması üzerine incelemeler yapılmıştır. Olay yerinden toplanan örnekler, şok olayına yakın veya biraz uzak kalmış bölgelerde bağımsız ergimelerin gerçekleştiğini göstermektedir. Elektro şok etkisiyle önce elektrik direğinin yerdeki uçları erimiş ve bir metalik sıvı ve gaz fazının yanısıra P(Fe203) de gerçekleşmiştir. Bu metal fazında etkisiyle elektrik direğini tutan heterojen agregalı beton (HAC) içinde yer yer ergimelerin gerçekleştiği saptanmıştır. Bu da bir silikat malzeme ergimesidir. Bu ergime 2-2.5 m. derinde sert bir zeminde oluşmuştur. Ergiyen bölümlerin boyutları bilinen fulguritlerden oldukça büyüktür. Ergimiş örneklerde değişik görünümlü zonlar gözlenmektedir. Volatil transferin engellenemediği bölgelerde sistem açıktır. Ve HAC fazla etkilenmeden yaklaşık ilksel konumunda kalabilmektedir. Sistemin tıkandığı bölgelerde, iç basınç artması, mineral dönüşümleri ve ergimeler söz konusudur. Bazı örneklerde gözlenen gaz kanalları ve kabarcıklar da büyük bir gaz basıncını ve ısının var lığını yansıtır. Tüm bu görünümler ve değişik yapılar; ergimelerin ufak bölgelerde sınırlı kaldığı ancak ergimeler sırasında da aşırı bir volatil kaynamanın sürdüğünü gösterir. Tamamen camlaşmış malzemenin hızlı soğuma nedeniyle inhomojenlik gösterdiği belirlenmiştir. Bu süreçleri geçirerek oluşan fulguritik örneklerden yapılan XRD çekimleri sonucu mikroskopta gözlenen ışınsal ve telekkristallerin piroksenik exsolusyon kristalleri olduğu saptanmıştır. Hem mikroskopta hem de örneklerde gözlenen relikt kuvars kristallerinin XE.D sonuçlarıda bunların kuvars ve düşük kristobalit olduklarını göstermiştir. Kimyasal sonuçlardan elde ettiğimiz değerlerde de görülmüştür ki heterojen agregalı beton ile Meta fulguritik erime kayaçların bileşimlerinde (kirlenmenin dışında) fazla bir farklılık gözlenmemektedir. Bu ve benzeri diğer veriler Çamlıktaki olayın birçok yönü ile fulguritik oluşumlarından farklı olduğunu yansıtır. Özellikle buradaki ergimelerin iki aşamalı ve daha kapsamlı boyutta olması, derinde gerçekleşmesi farklılıkları sağlayan etkendir. Ergime olayı yıldırım şokundan sonra iki aşamada (Fe fazı-silikat fazı) gerçekleşmiştir. Burada ilk ergiyen malzeme demir direk olmuş ve daha sonraki olayların gelişiminde (fulguritik oluşumlar) önemli bir rol oynamıştır. Tüm bu verilerin ışığında, özellikle şok olayının derinde gelişmesi ve elektrik direğinin ayaklarının kenarlarından kanallarla yükselmesi nedeni ile olayın ancak yıldırım düşmesi ile açıklanabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The pole of the high tension line at Mezargedigi locality of Camlık village, was struck by lightning during a heavy rain storm in January 19ES and it was explained by Savaşçın, Dora and Helvacı (1986), that a small -Fulguritic magma ?Formed at the pole's base. Besides, the -formation of fulgurite, mineral transformation has also been reported due to the ultra high temperature and pressure formed under the effect of the lightning. However, other researchers (Durgun and Karamanderesi