01.01.2010- 31.12.2011 tarihleri arasında hastanemize başvuran zehirlenme olgularının incelenmesi
Assessment of poisoning cases admitted to our hospital between 01.01.2010- 31.12.2011
- Tez No: 709595
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Yoğun Bakım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada Dr. Sami Ulus Kadın-Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi' ne başvuran zehirlenme olgularının epidemiyolojik özellikleri incelendi. 2010 ve 2011 yılında başvuran 1043 olgu çalışmamıza dahil edildi. Sonuçlar sürekli değişkenler için ortalama ve standart sapma, kategorik değişkenler için sayı olarak ifade edildi. Hastanemizde, 2010-2011 yıllarında hem toplam başvuru sayılarında hem de zehirlenme olgularında artış olduğu izlenmiştir. Olgular değerlendirildiğinde tüm yaş gruplarında kız olguların daha sık olduğu görülmüştür. İntihar amacı ile gerçekleşen zehirlenme olgularında da kız çocuklarının çoğunlukta olduğu ve bunların büyük kısmının ilaç ile gerçekleştiği görülmüştür. Zehirlenmeler en sık 2-3 yaş grubunda ve yaz mevisimde gerçekleşmiştir. Zehirlenmelerin büyük kısmı kaza sonucu ve ilaçlarile gerçekleşmiştir. Önceki yıllar ile karşılaştırıldığında ilaçlar ile gerçekleşen zehirlenmelerde artış olduğu görülmüştür. En sık intihar eden grubun adölesan kız çocuklar olduğu görülmüştür.Tekrarlayan zehirlenmelerin tamamına yakınının intihar amaçlı olduğu görülmüştür.Karbonmonoksit zehirlenmesi, tüm mevsimlerde görülmüştür. Zehirlenme olgularının yaklaşık 2/3'ünün başvuru anında asemptomatik olduğu görülmüştür. En sık görülen semptomlar ise kusma, letarji, mide bulantısı ve öksürüktür. Olguların yine yaklaşık yarısının zehirlenme sonrası ilk 1 saatte hastaneye başvurdukları görülmüştür. Çalışmamızda hastalara en sık mide yıkama-aktif kömür-damar içi sıvı tedavisinin uygulandığı saptanmıştır. Olgularımızın %60'ı ya ayaktan tedavi edilmiş ya da 1 gün ve 1 günden daha kısa sürede taburcu edilmiştir. Çalışmamızda 3 olgu mortalite ile sonuçlanmıştır. Her ne kadar geçmiş yıllara göre günümüzde zehirlenme olgularının tanı ve tedavisinde dah iyi sonuçlar elde edimekteyse de zehirlenmeler halen çocukluk çağının önemli mortalite ve morbidite sorunları arasındadır. Önlenebilir bir sağlık sorunu olması da göz önüne alındığında ebeveynlerin bilinçlendirilmesi, mümkünse bu eğitimin anne baba olmadan okul çağlarından başlatılması, toplumda bu konuda duyarlılık oluşturulması için sağlık kuruluşları ile basın yayın organlarının koordineli çalışması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, epidemiological characteristics of intoxicated cases admitted to Dr. Sami Ulus Education and Research Hospital were investigated. 1043 patients were included in the study in 2010-2011. Results were expressed as Mean and Standard deviation for the continuous variables and frequency for categorical variables. Both the number of patients admitted to our hospital and the number of intoxicated patients has been increased in 2010-2011. In all age groups, it was observed that female patients are more than male patients. Female patients are also more common and a large part of these was realized by drugs in the intoxicated cases with suicide. Intoxications were commonly occurred in the 2-3 aged groups and in the summer months. In addition, it was accidentally realized by drugs. As compared to previous years, it was observed that intoxication based on drugs increased. İntoxication with carbon monoxide was found in all seasons. More than half of the intoxication cases have been asymptomatic on the admission time. The most common symptoms are vomiting, lethargy, nausea, and cough. About half of the cases were admitted to the hospital in the first 2 hours after intoxication. The most common attempts in our study are nasogastric decompression-active carbon and intravenous fluid administration. About 60% of the cases were either standing treated or discharged from the hospital in one day. Three of the cases were mortal. As compared to previous years, more positive results have been achieved for intoxication cases nowadays, however, intoxication is still one of the major problems in childhood. Therefore, parents are primarily responsible for taking preventive measures; in addition health organizations, media and schools also should contribute to parents.