Türkiye-Gürcistan arasındaki siyasi ve iktisadi ilişkiler
Political and economic relations between Turkiye and Georgia
  1. Tez No: 709609
  2. Yazar: KHATİA KHACHIDZE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ERDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Gürcistan Kafkas ve Karadeniz bölgesinde jeopolitik ve iktisadi bakımından oldukça önemlidir. Türkiye ve Gürcistan'ın tarihi, siyasi ve iktisadi inişli ve çıkışlı olmakla birlikte münasebetleri devamlı olmuştur. Gürcistan'ın Bağımsızlığı ile birlikte Bakü-Tiflis-Kars demiryolu, Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı ve Bakü-Tiflis-Erzurum doğalgaz hatlarının katkısıyla ikili ve çoklu ilişkiler artmıştır. Gürcistan, Türkiye'nin Kafkaslara açılan kapısı olarak da oldukça önemlidir. İki ülke arasında pek çok ticari ve siyasi anlaşma imzalanmış olsa da aralarındaki ticaret hâlâ potansiyelin altındadır. Gürcistan'ın iklimi ve doğal kaynakları zengindir ve bölgeden kısmen müspet ayrışır. İkilinin imzaladıkları 1 Kasım 2008 yılında yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşması ile Gürcistan Avrupa'ya daha kolay ihracat yapma imkânı elde etmiştir. Gürcistan ile Azerbaycan'ın imzaladıkları“Yüzyılın Anlaşması”ile de iki ülke uluslararası arenada ve kendi aralarında görünürlüklerini arttırmış ve ilişkilerini geliştirmişlerdir. Bu çalışmada, Türkiye ve Gürcistan'ın ithalat-ihracat rakamları, imzaladıkları siyasi, ticari ve kültürel anlaşmalar sayesinde gün geçtikçe büyümektedir. Gürcistan'ın hidroelektrik, tarım, turizm gibi farklı sektörlerde verdiği teşviklerle ülkeye yatırımcı çekmeye çalışılmaktadır. Üç bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünde Gürcistan tarihi, ticari ve ikili ilişkileri incelenmiştir. İkinci bölümde Türkiye'nin 1990 sonrasından günümüze kadar ekonomik durumu ve Gürcistan ile ilişkileri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde iste Gürcistan'ın teşvikleri Türkiye ile karşılaşılan sorunlar, olası iş fırsatları ve öneriler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Georgia is very important geopolitically and economically in the Caucasus and Black Sea region. Despite the ups and downs in the history, political and economic history of Turkey and Georgia, their relations have been continuous. With the independence of Georgia, bilateral and multilateral relations have increased with the contribution of Baku-Tbilisi-Kars railway, Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline and Baku-Tbilisi-Erzurum natural gas lines. Georgia is also very important as Turkey's gateway to the Caucasus. Although many commercial and political agreements have been signed between the two countries, the trade between them is still below its potential. Georgia's climate and natural resources are rich and it is partly positively differentiated from the region. With the Free Trade Agreement signed by the two on November 1, 2008, Georgia gained the opportunity to export to Europe more easily. With the“Agreement of the Century”signed by Georgia and Azerbaijan, the two countries increased their visibility in the international arena and among themselves and improved their relations. In this study, the import-export figures of Turkey and Georgia are growing day by day thanks to the political, commercial and cultural agreements they signed. Georgia is trying to attract investors to the country with the incentives it gives in different sectors such as hydroelectricity, agriculture and tourism. In the first part of our study, which consists of three parts, the history of Georgia, trade and bilateral relations were examined. In the second part, the economic situation of Turkey from 1990 to the present and its relations with Georgia are discussed. In the third chapter, Georgia's incentives, problems with Turkey, possible business opportunities and suggestions are discussed.