'Ne Mutlu Türküm Diyene' özdeyişinin Sosyal Bilgiler Eğitimi açısından öğretmen adayları tarafından değerlendirilmesi
Teacher candidates' evaluation of the motto 'How Happy is the One Who Says I am a Turk' with reference to Social Studies Education
- Tez No: 709646
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MEYDAN, PROF. DR. BAYRAM TAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmanın amacı, Mustafa Kemal Atatürk'e ait olan“Ne Mutlu Türküm Diyene”özdeyişine yönelik sınıf ve sosyal bilgiler öğretmen adaylarının sosyal bilgiler eğitimi açısından görüşlerini belirlemektir.“Ne Mutlu Türküm Diyene”özdeyişi ile Atatürk'ün, Türk milletinin bir bütün halinde değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren bütünlüğünü ifade ettiği söylenebilir. Literatür incelendiğinde ulusal vatandaşlık, etkin vatandaşlık, kimlik vb. konularda araştırma yapılmış olsa da Türk milli eğitiminin genel amaçlarından birinci maddesini genel anlamlarıyla kapsayan Atatürk'ün bu önemli özdeyişine yönelik detaylı bir araştırma yapılmamış olması araştırmanın çıkış noktasını oluşturmuştur. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden betimsel yöntem ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi ve Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin 2020-2021 eğitim öğretim yılı II. yarıyılında 3. ve 4. sınıfta öğrenimine devam eden 218 sınıf ve sosyal bilgiler öğretmenliği adayları oluşturmuştur. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmış ve verilerin analizinde Maxqda 12 programı yardımı ile içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmada öğretmen adaylarına göre“Ne Mutlu Türküm Diyene”özdeyişinin“Atatürk Milliyetçiliği”anlamını çağrıştırdığı, özdeyişin sosyal bilgiler eğitimi boyutunda sosyal bilgiler öğretiminin temel ilkeleri ile ilişkilendirildiği, özdeyişin sosyal bilgiler programı ile ilişkilendirilmesinde programın içerik boyutuyla açıklandığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte öğretmen adayları,“Ne Mutlu Türküm Diyene”özdeyişinin sosyal bilgiler dersinde gezi gözlem, tartışma ve sözlü tarih yöntemleri ile müze eğitimi tekniğiyle kullanabileceğini, Atatürk'ü anlatan şiir ve hikayelerde de özdeyişin kullanılabileceğini belirtmişlerdir. Öğretmen adayları“Ne Mutlu Türküm Diyene”özdeyişinin sosyal bilgiler dersinde kullanımına yönelik önerilerinde ilk sırayı“etkili vatandaş yetiştirme amacı”yer almıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the opinions of teacher candidates regarding Mustafa Kemal Atatürk's motto“How happy is the one who says I am a Turk!”in terms of Social Studies education. With the motto“How happy is the one who says I am a Turk!”, it can be said that Atatürk meant adopting, protecting and promoting the values of Turkish nation as a whole. Although the literature review shows that there are studies on national citizenship, active citizenship, identity, etc., the starting point of this research is the fact that a detailed study has not been conducted on this important motto of Atatürk which covers the first item of the general purposes of Turkish national education. The study group of the research was comprised of the determined by multi-stage sampling method, two hundred and eighteen Classroom and Social Studies candidates who continue their education in the 3rd and 4th grade at the second term of 2020-21 academic year of Nevşehir Hacı Bektaş Veli University and Ahi Evran University. The research data were collected using a semi-structured interview form, and the content analysis was carried out via Maxqda 12 program. According to the teacher candidates in the research, it is determined that the motto“How happy is the one who says I am a Turk!”basically connotes“Atatürk's nationalism”and in terms of Social Studies education, that saying is mainly associated with“the Basic Principles of Social Studies Education”and mostly explained within the“Content”dimension of the Social Studies program. Moreover, the teacher candidates expressed that the motto“How happy is the one who says I am a Turk!”can be used in social sciences classes with the technique of museum education, also the methods of travel observation, discussion, oral history as well as being benefited in poems and stories about Atatürk. As a result,“The aim of raising effective citizens”took the first place in teacher candidates' suggestions for the use of the motto“How happy is the one who says I am a Turk!”in Social Studies courses.