State elites, political change, and patterns of nationhood from the Late Ottoman Empire to Contemporary Turkey
Son osmanlı döneminden günümüz Türkiye'sine devlet elitleri, siyasal değişim ve ulusal kimlik yapıları
  1. Tez No: 709652
  2. Yazar: SERHUN AL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. HAKAN YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Utah
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Devlet elitleri hangi şartlar altında ve ne zaman ulusal kimlik politikalarını değiştirirler? Bu tez 19. yüzyıl ortalarında Osmanlı İmparatorluğundaki vatandaşlık ve kimlik reformlarını, erken Cumhuriyet dönemindeki Türk milli kimliği politikaları ve 2000'lerin başındaki azınlık dillerine yönelik açılım politikalarını inceleyerek bir devlet politikası olan milli kimliklerin değişim ve dönüşümlerini analiz etmektedir.Karşılaştırmalı tarihsel analiz metodu kullanılırak ve yeni bir ulusal kimlik kavramsal çerçevesi sunularak vakalar incelenmektedir. Özellikle ontolojik güvenliğe vurgu yapılarak milli kimlik politikalarının uluslararası bağlam, siyasal elit çekişmesi ve yerel devlet-dışı aktörlerin etkisi ile değiştiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Under what conditions and why do the state elites change their policies toward nationhood? In this research, I intend to develop a nuanced analytical framework with an aspiration toward a theoretical proposition on the institutional change of state policies toward nationhood. The dissertation takes the cases of imperial citizenship reform in the Ottoman Empire in the mid-nineteenth century, the shift from Ottoman identity to Turkish identity in the first quarter of the twentieth century, and the state promotion of minority languages in Turkey after the 2000s. Methodologically, I carry out a comparative historical research through the analysis of official documents such as constitutions, parliamentary proceedings, and speeches by political leaders. I explore the patterns of change within my proposition of the four ideal-type nationhood structures that states can adopt: hierarchical, asymmetrical, hyphenated, and monolithic. While the dissertation emphasizes the notion of ontological security in terms of the logic of the state elites in revisiting state policies toward nationhood, it explains the conditions under which the policy changes occur by looking at the contingencies of the international context, domestic elite competition, and domestic nonstate actors.