Avrupa Hava Seyrüsefer Hizmet Sağlayıcılarının (ANSPs) etkinlik düzeylerine kurumsal yapısının etkisinin Veri Zarf Analizi Yöntemi ile belirlenmesi
Determining the effects of institutional structure to effiency of European Air Navigation Service Providers via Data Envelopment Analysis Method
- Tez No: 709664
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Küreselleşme kapsamında ilk ticari faaliyetlerinin başlangıcından beri her geçen yıl daha da rağbet gören ve gelişen havacılık sektörünün gelecekte de büyümeye devam edeceği öngörülmektedir. Havacılık sektörünün vazgeçilmez unsurlarından olan, hava sahaları üzerinde hava trafik, havacılık bilgi yönetimi gibi uçuşların güven içerisinde yapılmasını sağlayan Hava Seyrüsefer kuruluşları da ilgili gelişim içerisinde yeniden yapılanmaktadırlar. Çalışmada Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı (Eurocontrol) üyesi hava seyrüsefer kuruluşlarının etkinlikleri VZA yöntemi ile öncelikle istihdam politikaları temelinde analiz edilmiştir. Analiz sonucu elde edilen etkinlik değerlerine, ikinci aşamada hava sahası özellikleri, kuruluş yapılanması, ticari faaliyetler gibi parametrelerin tesirleri incelenmiştir. Analiz grubu üretilen iş miktarına iki kümeye bölünmüş, ortalamadan az uçuş saati üretenler birinci kümede, fazla uçuş saati üretenler ikinci kümede yer almıştır. Operasyonel personelin destek personeline oran artışının her iki grup için de etkinlik değerine olumlu etkide bulunduğu gözlenmiştir. Birinci grup için ideal kuruluş yapılanmasının kamu hizmeti olarak sunulan temel yapılanmalar, ikinci grup için ise ticari ve işbirliği temelli yapılar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the scope of globalization, it is predicted that the aviation sector, which has become more popular and developing every year since the beginning of its first commercial activities, will continue to grow in the future. Air Navigation organizations, which are indispensable elements of the aviation sector and ensure that flights such as air traffic and aviation information management are carried out safely over airspaces, are also being restructured within the relevant development. In the study, the activities of the Organization for European Air Navigation Safety (Eurocontrol) member air navigation were analyzed with DEA method, primarily on the basis of employment policies. In the second stage, the effects of parameters such as airspace characteristics, institution structure and commercial activities on the efficiency values obtained as a result of the analysis were examined. The analysis group was divided into two clusters to ensure homegenty, according to the amount of work produced, those who produced less than average flight hours were in the first cluster, and those who produced more flight hours were in the second cluster. It was observed that the ratio of operational staff to support staff rate increase had a positive effect on efficiency value for both groups. It has been determined that the ideal institutional structuring for the first group is the basic structures offered as public service, and commercial and cooperation based structures for the second group.