Ultraviyole koruyucu ilavesinin farklı maksillofasiyal silikonların mekanik özellikleri üzerine etkisi
Effect of ultraviolet protective addition on the mechanical properties of different maxillofacial silicones
- Tez No: 709691
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL NEMLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı; bir ultraviyole (UV) koruyucu olan ve bu nedenle kozmetik ürünlerde bulunan“2-etilheksil salisilat”ilavesinin maksillofasiyal protez yapımında yaygın olarak kullanılan farklı silikonların mekanik özellikleri üzerine etkilerini incelemektir. Bu çalışmada baz katalizör oranı birbirinden farklı 3 tür maksillofasiyal silikona (Silikon Elastomer 10:1, Silikon Elastomer 9:1, Silikon Elastomer 1:1) 3 farklı oranda“2-etilheksil salisilat”ilave edildi ve silikonların mekanik özellikleri üzerine etkisi incelendi. Maksillofasiyal silikonların klinik kullanım koşullarını taklit edebilmek amacıyla her bir silikon çeşidinin içeriğine deri rengini taklit edecek şekilde silikon pigmentleri eklendi. Renklendirilmiş silikon kitlesine“2-etilheksil salisilat”(UV); %1, %2 ve %5 olmak üzere 3 farklı oranda ilave edildi ve her silikon türünde UV içermeyen bir kontrol grubu oluşturuldu. Bu şekilde her bir silikon türü için 4 farklı test grubu oluştu. Her bir silikonun 4 deney grubu için; sertlik testi, gerilme dayanıklılığı testi ve yırtılma dayanıklılığı testi, ilgili standartların belirttiği şekil ve boyutlarda 10'ar adet örnek hazırlandı. Maksillofasiyal silikon türü ve içerdikleri ultraviyole koruyucu oranlarının; sertlik, gerilme direnci, uzama yüzdesi ve yırtılma direnci parametreleri üzerindeki etkisi faktöriyel ANOVA ile incelendi. Çalışmada Shore-A sertliği kontrol grubuna kıyasla; tüm gruplarda, M511 materyalinde genellikle anlamlı bir farklılık gösterdi, Teksil S-25 ve A-2000 silikonlarda tüm oranlarda anlamlı bir azalma görüldü. M511 ve A-2000 silikon türlerine %1, %2 ve %5 oranında UV koruyucu ilave edilmesi durumunda test edilen mekanik özellikler kontrol grubuna göre anlamlı fark göstermedi. Teksil S-25 silikon türünün tüm gruplarında yırtılma direncinde kontrol grubuna kıyasla anlamlı bir farka rastlanmamışken, gerilme direnci ve uzama yüzdesi değerlerinde yırtılma direncinde anlamlı şekilde azalma meydana geldi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of the addition of“2-ethylhexyl salicylate”, which is an ultraviolet (UV) protector and therefore found in cosmetic products, on the mechanical properties of different silicones commonly used in maxillofacial prosthesis construction. In this study, 3 different types of maxillofacial silicones with base/catalyst ratio (Silicon Elastomer 10:1, Silicone Elastomer 9:1, Silicone Elastomer 1:1) were added in 3 different ratios and the effects on the mechanical properties of silicones were investigated. In order to mimic the clinical applications of maxillofacial silicones, silicone pigments were added into the each silicone type to mimic skin color.“2-ethylhexyl salicylate”(UV) was added in 3 different ratios such as 1%, 2% and 5%, and a control group of each silicone type were created. In this way, 4 different test groups were formed for each silicone type. For 4 experimental groups of each silicone; hardness test, tensile strength test, and tear strength test, 10 specimens were prepared according to the specified by the relevant standards. The effects of maxillofacial silicone type and ultraviolet protective ratios; on hardness, tensile strength, percent elongation and tear resistance parameters were examined by factorial ANOVA. Shore-A hardness in all the control groups were significantly different in M511 material and a statistically significant decrease was observed in all ratios in Teksil S-25 and A-2000 silicones. In the case of adding 1%, 2% and 5% UV protector into the M511 and A-2000 silicone types, the tested mechanical properties did not show any significant difference compared to the control group. While there was no significant difference in tear strength in all groups of Teksil S-25 silicone type compared to the control group and a significant decrease was observed in tear resistance in tensile strength and percent elongation values.