Stres üriner inkontinans hastalıklarının değerlendirilmesi ve laparaskopik intraperitoneal burch kolposüspansiyonu operasyonu ve sonuçları
Evaluation of stress urinary incontinence diseases and the laparascopic intraperitoneal burch colposussion operation and the results
- Tez No: 709692
- Danışmanlar: DR. AHMET BOSTANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Üriner inkontinans; uluslararası kontinans birliği tarafından , çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişebilen, objektif olarak saptanabilen, sosyal ve hijyenik bir problem olan istemsiz idrar kaçırma durumu olarak tanımlanmıştır. Sağlıklı kadınların %58'inin hayatlarının bir döneminde inkontinans şikayeti olduğu ve sadece %25'i tedavi arayışına girdiği belirtilmiştir. Stres inkontinans detrussor kası kasılmaksızın, öksürme, ıkınma ve egzersiz gibi intra abdominal basıncı artıran durumlarda üretra ve mesane boynundaki kapanma mekanizmalarının yetmezliği sonucu intravezikal basıncın, maksimum intraüretral basıncı geçmesi ile meydana gelen üretra yolu ile artarda istemsiz idrar kaçırma olarak tanımlanmıştır. Stres inkontinans hastalarına transabdominal yaklaşım yerine laparaskopik Burch Kolposüspansiyon ile peroperatif ve post operatif bulguların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Kliniğimize 2001 ve 2003 yılları arasında idrar kaçırma şikayeti ile başvuran 50 hastayı çalış
Özet (Çeviri)
Urinary incontinence is defined by the International Continence Society as involuntary leakage of urine, which can occur for a variety of reasons, is objectively detectable, and is a social and hygienic problem. It has been stated that 58% of healthy women have complained of incontinence at some point in their lives and only 25% have sought treatment. Stress incontinence is defined as the sequential, involuntary leakage of urine through the urethra that occurs when intravesical pressure exceeds maximum intraurethral pressure because the closure mechanisms of the urethra and bladder neck fail in situations that increase intraabdominal pressure, such as coughing, straining and exercise, without contraction of the detrusor muscle. Instead of the transabdominal approach in stress incontinence patients, we aim to evaluate the peroperative and postoperative outcomes with laparoscopic Burch Colposuspension. We included 50 patients who presented to our clinic with complaints of urinary incontinence between 2001 and 2003. Preoperative complaints were listened to, and laparoscopic Burch Colposuspension was planned for the patients, who underwent examination and office tests. The duration of surgery and its complications, postoperative follow-up, and reexamination regarding continence 3 months after discharge were noted. The results were compared with the data of surgery with classical abdominal approach. As a result, the advantages of the method are short operation time, better observation of the operative field, minimal trauma and complications, shorter hospital stay and catheterization time, and lower costs.