Dijitalleşmenin resim sanatına yansımaları
Reflections of digitalization on the art of painting
- Tez No: 709702
- Danışmanlar: DOÇ. DİDEM ÇATAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Dijitalleşmenin resim sanatına yansımalarını inceleyen bu çalışma; dijital sanat, dijitalleşmenin resim sanatına getirdiği yenilikler ve uygulama çalışmaları şeklinde üç ana başlık altında toplanmıştır. Dijital sanat kapsamında, resim sanatı ve teknoloji ilişkisi, dijitalleşme, dijital sanat ve dijital resim konuları ele alınmıştır. Bu bölümde ayrıca, dijital resim üretiminde kullanılan donanım ve yazılımlara yer verilmiştir. Son olarak, dijital resim hakkında Türkiye'de yapılmış yüksek lisans, doktora/sanatta yeterlik tezleri incelenmiş, erişilen çalışmaların özetleri ilgili araştırmalar başlığı altında çalışmaya eklenmiştir. Uygulama çalışmaları kısmında, yedi adet dijital resim uygulamasına yapım aşamalarını anlatan görsellerle birlikte yer verilmiştir. Yapılan çalışmanın alana yönelik literatüre katkı sağlaması ve bu alanda çalışma yapacak olanlara bir kaynak ve örnek bir uygulama olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which examines the reflections of digitalization on the art of painting are gathered under the titles; digital art, innovations brought by digitalization to the art of painting and application studies. Within the scope of digital art, the relationship between painting art and technology, digitalization, digital art and digital painting were discussed. This section also includes hardwares and softwares used in digital painting production. Lastly, master's, doctorate / proficiency in art theses about digital painting in Turkey were examined and the summaries of the accessed studies were added to the study under the title of related studies. Application studies include seven digital painting works together with the visuals describing the production stages. The aim of this study is to contribute to the literature in the field and to be a resource and a sample application for those who will work in this field.