Fiziksel aktivitenin çalışanların iş performansı üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of physical activity on work performance of employees
  1. Tez No: 709719
  2. Yazar: GÜVEN DERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzde dünya genelinde olduğu gibi Türkiye'de de fiziksel hareketsizlik sağlığı tehdit eder boyutlara ulaşmış, yapılan bir çalışmada fiziksel hareketsizliğin erkeklerde %77, kadınlarda ise %87 gibi yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Devam etmekte olan COVID-19 salgını dolayısıyla bu oranın ciddi biçimde arttığı dikkate alındığında fiziksel hareketsizliğin toplum sağlığını tehdit etmeye devam ettiği ve yakın gelecekte bu problemin devam edeceği ifade edilebilir. Tezin konusunu teşkil eden ''Çalışan bireylerin fiziksel aktivite düzeylerinin iş performansları üzerine etkilerinin araştırılması'' adlı bu çalışmanın evreni Ankara'da çalışan kişilerdir. Örneklem ise Ankara'da çalışan kamu personelidir. Fiziksel aktivitenin güdülenme, tatmin ve performansla ilişkisini ortaya koymayı hedefleyen bu çalışmanın teorik arka planında fiziksel aktivite icra etmede bireyin otokontrol sistemi üzerinde etkili olduğu değerlendirilen Öz-Belirleme Kuramına yer verilmiştir. Ankara'da yaşayan kamu çalışanları örnekleminde yapılan bu çalışmada kamudaki iş performansının ve iş tatmin düzeyinin artırılması kapsamında fiziksel aktivite düzeyinin ne derecede etkili olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada veri analiz yöntemi kapsamında anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada pandemi nedeniyle veriler çevrimiçi sistem üzerinden toplanmıştır. Araştırmada çalışanların iş performans düzeylerini ölçmek için“İş Performansı Ölçeği”, İş Tatmin düzeylerini ölçmek için“Minnesota İş Tatmini Ölçeği”ve Fiziksel Aktivite düzeylerini ölçmek için ise“IPAQ Uluslararası Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi Kısa Formu”kullanılmıştır. Araştırmaya 443 kişi gönüllülük esasına göre katılmış, 132 anket yanlış ve eksik doldurulduğundan analiz dışında bırakılmıştır. Toplam 311 kişinin yanıtları araştırmaya dahil edilmiştir. Çalışma sonucunda fiziksel aktivite düzeyinin çalışanların iş tatmini düzeylerini (r2=0,124 ve F=45,018) ve performans algılarını (r2=0,141 ve F=52,070) pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı şekilde yordadığı tespit edilmiştir. Çalışmada ayrıca iş tatmininin algılanan iş performansını pozitif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı (r2=0,231 ve F=94,233) şekilde yordadığı da tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar yazındaki bulgularla örtüşmektedir. Araştırmada elde edilen bir diğer önemli sonuç ise kamuda çalışan bireylerin icra ettikleri fiziksel aktivitenin şiddetinden ziyade fiziksel aktivite icra ettikleri gün sayısı ile iş tatmin düzeyleri ve algıladıkları iş performansı arasındaki ilişkinin daha önemli olduğudur. Çalışan örneklemi üzerinde yapılacak müteakip araştırmalarda; fiziksel aktivitenin ölçümünde fiziksel aktivite sürekliliği ile şiddeti ve bu her ikisinin çalışanların algıladıkları iş tatmini ve iş performansı üzerindeki etkisinin karşılaştırmalı olarak incelenmesinin, yine aynı örnekleme ilişkin farklı meslek gruplarının çalışmalara dahil edilmesinin faydalı olacağı kıymetlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, physical inactivity has reached levels that threaten health in Turkey as well as in the rest of the world. Considering that this rate has increased significantly due to the ongoing COVID-19 epidemic, it can be stated that physical inactivity continues to threaten public health and this problem will continue in the near future. The universe of this study, named“Investigation of the effects of physical activity levels of working individuals on job performance”, which is the subject of the thesis, is people working in Ankara. The sample is public personnel working in Ankara. In the theoretical background of this study, which aims to reveal the relationship of physical activity with motivation, satisfaction and performance, Self-Determination Theory, which is considered to be effective on the self-control system of the individual in performing physical activity, is included. In this study, which was conducted on the sample of public employees living in Ankara, it was aimed to determine how effective the level of physical activity is in increasing the job performance and job satisfaction level in the public sector. In the study, survey method was used within the scope of data analysis method. Due to the pandemic, data were collected through the online survey system.“Job Performance Scale”was used to measure the job performance levels of the employees,“Minnesota Job Satisfaction Scale”to measure the job satisfaction levels, and“IPAQ International Physical Activity Assessment Questionnaire Short Form”was used to measure the physical activity levels. 443 people participated in the study on a voluntary basis, and 132 questionnaires were excluded from the analysis because they were filled in incorrectly and incompletely. The answers of 311 people in total were included in the study. As a result of the study, it was revealed that the level of physical activity predicted the job satisfaction levels (r2=0.124 and F=45.018) and performance perceptions (r2=0.141 and F=52,070) of the employees in a positive and statistically significant way. It was also found in the study that job satisfaction predicted perceived job performance positively and statistically significantly (r2=0.231 and F=94.233). The results obtained are in line with the findings in the literature. Another important result obtained in the research is that the relationship between the number of days individuals perform physical activity and their job satisfaction levels and perceived job performance is more important than the severity of the physical activity they perform. In subsequent studies to be conducted on the employee sample; in the measurement of physical activity, it is valuable to examine the continuity and severity of physical activity and the effects of both on the perceived job satisfaction and job performance of the employees and to include different occupational groups in research design.