Kemik sabitlemesinde yeni bir tespit yönteminin geliştirilmesi
Development of a new fixation method in bone fixation
  1. Tez No: 709723
  2. Yazar: MEHMET DİLSİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HAVITÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomekanik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çevresel tel tespiti ortopedi cerrahisinde sık kullanılan bir yöntemdir. Telin kırığa fiksasyonu ise günümüze kadar hala cerrahi işimlerde ortaya çıkan bir zorluk oluşturmaktadır. Telin hasas bir materyal olması, telin yerleştirilmesinde zorluklara yol açmakta ameliyat sırası ve sonrasında hastayı kötü yönde etkileyecek ven yırtılmaları, mekanik bozukluklar ve enfeksiyon kapma gibi sorunlara yol açabilmektedir. Periprostetik femur kırıkları ameliyat sonrası dönemde ortaya çıkan büyük bir komplikasyon haline gelmiştir. Bu komplikasyonlara karşı önlem almak amacıyla bu projede telin kırık bölgesine yerleştirilme sürecini kolaylaştıracak kemik ve kırığın etrafını saran bir kemik kelepçesi tasarımı ve o tasarımın geliştirilmesi hedeflenmiş olup, tasarımın üç boyutlu yazıcı yardımıyla üretilmiş kelepçe prototiplerinin standart kablo fiksasyon yöntemiyle birlikte kırık üzerindeki etkisi gözlemlenecektir. Delrin malzemeden yapılmış yapay kemik modeli üzerinde kırık modeli oluşturularak biyomekanik testlere tabii tutulacak ve kelepçenin telin bağlanmasına olan etkileri gözlemlenecektir. Biyomekanik testler 700N üst limit olacak şekilde 50mm/dk hızda 10 döngüde aksiyel yüklenme olarak, torksiyel yükleme +/- 10 derece/dk hızla ve 10Nm yükle uygulanarak kırığın stabilitesi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Peripheral wire fixation is a frequently used method in orthopedic surgery. However, the fixation method of wire is still a problematic process even today. The wire being a fragile material has revealed difficulties during the installation period and causes complications during and after surgery such as vein tears, mechanical muscle disorders and infection risks. Periprosthetic femur fractures have become a major complication that occurs in the postoperative period. Fortaking precautions to these complications it is aimed to design a bone clamp that will cover around the bone and bone fracture and furthering the design of said clamp. To test the design, the product will be produced with a 3D printer and its effect on the fructure will be observed by using standard cable fixation method. The fracture model will be created on the artificial bone model made of Delrin material and will be subjected to biomechanical tests and the effects of the clamp on the binding of the wire will be observed. Biomechanical tests will be applied as axial loading at 50mm / min speed for 10 cycles, torxial loading at +/- 10 degrees / min and 10Nm load with 700N upper limit.