Benign ve malign mezotelyal hücre proliferasyonlarında müsin benzeri bir membran proteini olan HEG1'in immünohistokimyasal olarak değerlendirilmesi
Immunohistochemical evaluation of HEG1, A mucin-like membrane protein in benign and malignant mesothelial cell proliferation
- Tez No: 709727
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE DÜNDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Malign mezotelyoma serozal yüzeylerde görülen bir malignitedir. Malign mezotelyomanın tanı ve tedavisinde başlıca zorluklar reaktif mezotelyal hücre hiperplazisi ile malign mezotelyoma ayrımıdır. Ek olarak akciğer adenokarsinomu ayırıcı tanıya alınması gereken bir malignitedir. Biz çalışmamızda HEG1 immünohistokimyasal belirleyicisini araştırmayı amaçladık. Çalışmamıza 50 malign mezotelyoma, 25 reaktif mezotelyal hücre hiperplazisi, 25 akciğer adenokarsinomu olgusu dahil ettik. Çalışmamıza dahil ettiğimiz malign mezotelyoma olgularının %50'si epiteloid, %38'i mikst tip, %12'si sarkomatoid tiptir. Malign mezotelyoma olgularının %96'sında, reaktif mezotelyal hücre hiperplazisi ve akciğer adenokarsinomu olgularının %100'ünde HEG1 ekspresyonu izlenmiş olup bu üç grup arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark saptanmamıştır (p=0,550). Malign mezotelyomanın histolojik alt tiplerinde HEG1 ekspresyon oranları epiteloid tipte %100, mikst tipte %94,73 ve sarkomatoid tipte %83,33 olarak saptanmış olup aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktur (p=0,106). Sonuç olarak elde ettiğimiz verilere göre HEG1 ekspresyonu malign mezotelyomayı reaktif mezotelyal hücre hiperplazisi ve akciğer adenokarsinomundan ayırmada güvenilir bir belirteç değildir.
Özet (Çeviri)
Malignant mesothelioma is a malignancy seen on serosal surfaces. The main difficulties in the diagnosis and treatment of malignant mesothelioma are the differentiation of reactive mesothelial cell hyperplasia from malignant mesothelioma. In addition, lung adenocarcinoma is a malignancy that should be included in the differential diagnosis. In our study, we aimed to investigate the immunohistochemical marker of HEG1. We included 50 cases of malignant mesothelioma, 25 cases of reactive mesothelial cell hyperplasia, and 25 cases of lung adenocarcinoma. Of the malignant mesothelioma cases included in our study, 50% were epithelioid, 38% mixed type, and 12% sarcomatoid type. HEG1 expression was observed in 96% of malignant mesothelioma cases and 100% of reactive mesothelial cell hyperplasia and lung adenocarcinoma cases, and no statistically significant difference was found between these three groups (p=0.550). In histological subtypes of malignant mesothelioma, HEG1 expression rates were 100% in epithelioid type, 94.73% in mixed type and 83.33% in sarcomatoid type, and there was no statistically significant difference between them (p=0.106). In conclusion, according to our data, HEG1 expression is not a reliable marker to differentiate malignant mesothelioma from reactive mesothelial cell hyperplasia and lung adenocarcinoma.