Isıtma baskın iklim bölgelerinde mevcut yapı stokunun performansının iyileştirilmesi, Malatya Yeşilyurt örneği
Heating primary climate regions performance improvement, sample of Malatya Yeşilyurt
  1. Tez No: 709728
  2. Yazar: ASLIHAN ÖZATA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL TERECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Sanayi devrimiyle beraber kentleşen şehirlerde enerji tüketimimiz ve ihtiyacımız artış göstermiştir. Dünyada hızlı bir şekilde azalan enerjiye çözüm arayışları bulmak için birçok çalışma yapılmaktadır. Türkiye gibi gelişmekte olan bir ülkenin ekonomik kalkınma süreci oldukça önemli olduğu için enerji harcamasının minimuma indirilerek ülke ekonomisine katkı sağlaması oldukça önem arz etmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda dünyada enerjinin büyük bir kısmının konutlarda harcandığı belirlenmiştir. Bu bağlamda binalarda enerji verimliliği ve etkinliği oldukça önem kazanarak bu yönde çalışmaların yapılmasına sebep olmuştur. Bu tez kapsamında yapılarda harcanan enerjinin minimum seviyeye indirilmesi için yapılarda enerji etkin iyileştirmeler üzerinde çalışılmıştır. Mevcuttaki yapılar düşünüldüğünde, konutlarda bu tür enerji etkinlik çalışmalarının enerji tasarrufu için oldukça önemli olduğu ön görülmüştür. Bu bağlamda Malatya'nın Yeşilyurt ilçesindeki mevcut binalardan örnek binalar seçilmiş ve enerji ihtiyaçları hesaplanmıştır. Seçilen örnek binalar Türkiye'de kullanılan bina enerji performansı standartları ve yönetmeliklerinin revize olduğu tarihler arasından seçilmiş ve ilçede en çok kullanılan bina tipolojileri referans alınmıştır. Yapıların enerji etkinliği hesaplanmış daha sonra opak ve saydam yüzeylerine iyileştirmeler uygulanarak konutlarda enerji tasarrufları ve maliyet hesaplaması yapılmıştır. Yapılan hesaplamalar sonucunda ilçedeki ruhsatlı binaların toplam enerji tasarrufları ve maliyetleri hesaplanmıştır. Bu kısmi çalışmada Malatya'nın enerji harcanım düzeyinde oldukça azalma olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the industrial revolution, our energy consumption and need have increased in cities that have become urbanized. Many studies are carried out to find solutions to the rapidly decreasing energy in the world. Since the economic development process of a developing country like Turkey is very important, it is crucial to contribute to the country's economy by minimizing the energy expenditure. As a result of the research, it has been determined that most of the energy in the world is spent in houses. In this context, energy efficiency and effectiveness in buildings have gained importance and have led to studies in this direction. Within the scope of this thesis, it was aimed to minimize the energy in the buildings and energy efficient improvements were studied. Considering the existing structures, it has been foreseen that such energy efficiency studies in residences are very important for energy saving. In this context, sample buildings were selected from the existing buildings in Malatya's Yeşilyurt district, and their energy needs were calculated. The case study buildings were selected according to their construction dates when the building energy performance standards and regulations used in Turkey were revised, and the most used building typologies in the district were taken as reference. The energy efficiency of the buildings was calculated, then improvements were applied to the opaque and transparent surfaces of the buildings, and energy savings and cost calculations were made in the houses. As a result of the calculations, the total energy savings, and costs of the buildings in the district were calculated. In this partial study, it was determined that there was a significant decrease in the energy consumption level of Malatya.