Oto kodlayıcılar ve görüntü işleme teknikleri ile beyin tümörlerinin MR görüntülerinin sınıflandırılması
Classification of MR images of brain tumors with auto encoders and image processing techniques
- Tez No: 709729
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Makine öğrenmenin alt dallarından biri olan derin öğrenme görüntü tanımlama ve sınıflandırma başarısı ile ön plana çıkmakta ve kanser teşhisi için sağlık alanında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışma, hastalıkların tanı ve tedavisi alanında uzman kişilere yardımcı olması açısından önemlidir. Çalışmanın amacı, segmentasyon ve oto-kodlayıcı kulanarak, yeni uygulama geliştirilmesi ve kagle veri setinde elde edilen MR görüntüleri üzerinde sistemi doğrulamaktır. Bu çalışmanın bu alanda literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Deep learning, one of the sub-branches of machine learning, stands out with its success in image identification and classification and is widely used in the field of health for cancer diagnosis. This study is important in terms of helping experts in the field of diagnosis and treatment of diseases. The aim of the study is to develop a new application using segmentation and auto-encoder and to validate the system on the MR images obtained in the catalog data set. It is thought that this study will contribute to the literature in this field.