Mikropapiller tiroid kanseri hastalarında lenf nodu metastazına etki eden risk faktörlerinin retrospektif araştırılması
Retrospective investigation of risk factors affecting lymph node metastasis in patients with micropapillary thyroid cancer
  1. Tez No: 709731
  2. Yazar: MESUT EKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKIN ÖZDEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Tiroid kanseri endokrin maligniteleri içerisinde en sık görülen malignitedir. Tiroid kanserleri içerisinde de %80 – 85 oranla papiller tiroid kanseri en sık görülen malignitedir. Dünya sağlık örgütü 10 mm ve daha küçük boyuttaki papiller tiroid kanserlerini mikropapiller tiroid karsinomu (MPTK) olarak tanımlamaktadır. Mikropapiller tiroid kanserleri için prognozu etkileyen en önemli faktörler; yaş, lenf nodu metastazı, ekstratiroidal tutulum ve uzak organ metastazıdır. Mikropapiller Tiroid Kanserinde, lenf nodu metastazına etki eden risk faktörleri değerlendirildi. Çalışmaya dahil olan 209 hastanın preoperatif ve postoperatif verileri incelendi. Tümör boyutu 10 mm üzeri olan papiller tiroid kanseri hastaları ve tiroidde mikropapiller tiroid kanseri ile birlikte ek malignite olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Tanı anındaki yaş, tümör boyutu, fokalite, insidentalite, kapsül invazyonu ve cinsiyet gibi faktörlerin lenf nodu metastazına etkisi araştırıldı. Çalışmanın sonucunda tümör boyutu ve noninsidental grup olmasının lenf nodu metastazı için risk faktörü olduğu istatistiksel olarak ortaya kondu. Bu risk faktörlerinin varlığında lenf nodu metastazının görülme olasılığının yüksek olduğu akılda tutulmalıdır. Buna göre cerrahi tedaviye ek olarak lenf nodu diseksiyonu yapılması ve RAI ablasyonu eklenmesinin uygun yaklaşım olduğunu düşünmekteyiz. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Mikropapiller tiroid kanseri, lenf nodu metastazı, tiroid kanseri risk faktörleri, tiroidektomi, lenf nodu diseksiyonu
Özet (Çeviri)
SUMMARY Thyroid cancer is the most common malignancy among endocrine malignancies. Papillary thyroid cancer is the most common thyroid cancer with a rate of 80-85% and among thyroid cancers. World Health Organization defines 10 mm and smaller papillary thyroid cancers as micropapillary thyroid carcinoma (MPTC).The most important factors that effecting the prognosis for micropapillary thyroid cancers are; age, lymphnode metastasis, extrathyroidal involvement and distant organ metastasis. Risk factors affecting lymph node metastasis were evaluated in micropapillary thyroid cancer. Preoperative and postoperative datas were analyzed in this study including 209 patients.Patientswho have papillary thyroid cancer tumor size over 10 mm and patients with micropapillary thyroid cancer who have additional malignancy were not included in the study. Factors that effects on lymph node metastasis such as ; age at diagnosis, focality, incidentality, tumor size, capsule invasion and gender were investigated . As a result of the study; it was statistically revealed that tumor size,existing of multifocality and noninsidental group were risk factors for lymph node metastasis. In the presence of these risk factors, it should be kept in mind that the posibility of encountering with lymph node metastasis is high. Accordingly,we think that in addition to surgery ,applying lymph node dissection and adding RAI ablation is an appropriate approach. KEY WORDS : Micropapillary throid cancer, lymph node metastasis, thyroid, risk factors, thyroidectomy