Polisakkaritlerle kaplı manyetik nanopartiküllerin üretimi ve enzim immobilizasyonu için kullanılması
Production of magnetic nanoparticles coated with polysaccharides and their utilization in enzyme immobilization
  1. Tez No: 709730
  2. Yazar: NİHAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUZAN BİRAN AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Kimya Mühendisliği, Biotechnology, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, ikili çöktürme yöntemiyle oda sıcaklığında ve inert atmosferde sentezlenen manyetik nanopartiküller üzerine -amilaz immobilizasyonu çalışılmıştır. Çıplak manyetik nanopartiküller yansıra, simultane sentez-kaplama metoduyla, farklı konsantrasyonlarda (%0,5, %1 w/v) agar, pektin veya karboksimetil selüloz (CMC) içeren ortamlarda polisakkarit-kaplı manyetik nanopartiküller üretilmiştir. Sentezlenen nanopartiküller X-ışınları kırınımı (XRD), Fourier dönüşümlü infrared (kızılötesi) (FTIR) spektroskopisi, termogravimetrik analiz (TGA), titreşimli örnek manyetometresi (VSM) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile karakterize edilmiştir. Sentezlenen çıplak, %0,5- ve %1- agar-kaplı manyetik nanopartiküller üzerine -amilaz adsorpsiyon ve kovalent bağ ile immobilize edilmiştir. Adsorpsiyon yöntemi ile yapılan immobilizasyonda, sonikasyon, immobilizasyon süresi (0,5; 1; 2; 4; 8; 16 saat), yüzey kaplama malzemesinin varlığı ve konsantrasyonu (%0,5 ve %1 w/v agar), immobilizasyon pH'ı (pH 3,4,5,6,7) gibi parametrelerin bağlanan protein miktarına, enzim aktivitesine ve spesifik aktiviteye etkisi incelenmiştir. Kovalent bağlama ile immobilizasyonda, gluteraldehit (GA) ile partiküllerin yüzey aktivasyonu yapılmış ardından enzim immobilizasyon işlemleri gerçekleştirilmiştir. Yüzey kaplama malzemesinin konsantrasyonu (%0,5 ve %1 w/v agar), immobilizasyon pH'ı (pH 4,5,6,7,8) ve gluteraldehit konsantrasyonu (%0,5; %1; %3; %5 v/v) gibi parametrelerin bağlanan protein miktarına, enzim aktivitesine ve spesifik aktiviteye etkisi incelenmiştir. İmmobilize edilen protein miktarları Bradford yöntemiyle hesaplanmıştır. Enzim aktivitesi tayini için nişasta-iyodin metodu kullanılmıştır. Çalışmalar sonucunda, serbest -amilaza göre %666,6 spesifik aktivite artışı gösteren, pH 8'de, %3 GA ile aktive edilmiş %1 agar-kaplı manyetik nanopartiküller üzerine kovalent bağlama ile immobilize edilen enzimler seçilmiştir. 45°-60°C arasında yapılan sıcaklık stabilitesi deneyleri sonucunda immobilizasyon işleminin sıcaklık optimumunu değiştirmediği (55°C), ancak enzim aktivitesini 4 kat yükselttiği ortaya çıkmıştır. Saklama stabilitesi deneyleri +4ºC' de yapılmış ve 77 gün sonunda, serbest -amilazın aktivitesi %88 düşerken, immobilize enzimin aktivitesinin %99'unun korunduğu görülmüştür. Çoklu kullanım çalışmalarında, immobilize -amilaz, 6 kullanım sonunda spesifik aktivitesinin yaklaşık %55'ini korumuştur. Bu sonuç, -amilazın manyetik nanopartikül üzerine kovalent bağ ile immobilizasyonunun, tekrarlı kullanım için uygun olduğu ve birçok endüstriyel uygulama için yüksek potansiyelinin olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, -amylase immobilization on magnetic nanoparticles synthesized by co-precipitation method at room temperature and under inert atmosphere was studied. In addition to bare magnetic nanoparticles, polysaccharide-coated magnetic nanoparticles were produced by the simultaneous synthesis-coating method in media containing agar, pectin, or carboxymethyl cellulose (CMC) at different concentrations (0.5%, 1% w/v). The synthesized nanoparticles were characterized by X-ray diffraction (XRD), Fourier transform infrared (FTIR) spectroscopy, thermogravimetric analysis (TGA), vibrating sample magnetometry (VSM) and scanning electron microscope (SEM). -amylase was immobilized on the synthesized bare, 0.5%- and 1%- agar-coated magnetic nanoparticles by adsorption and covalent bonding. In the immobilization by adsorption method, the effects of parameters such as sonication, immobilization time (0.5; 1; 2; 4; 8; 16 h), presence and concentration of surface coating material (0.5% and 1% w/v agar), immobilization pH (pH 3,4,5,6,7) on the amount of bonded protein, enzyme activity and specific activity were investigated. In the immobilization by covalent bonding, the surface activation of the particles was made with glutaraldehyde (GA) and then enzyme immobilization processes was carried out. The effects of concentration of surface-coating material (0.5% and 1% w/v agar), immobilization pH (pH 4.5,6,7,8) and glutaraldehyde concentration (0.5%; 1%; 3%; 5% v/v) on the amount of bonded protein, enzyme activity and specific activity were investigated. The amount of immobilized protein was calculated by Bradford method. Enzyme activity was determined by starch-iodine method. As a result of the studies, enzymes that showed a specific activity increase of 666.6 % compared to the free enzyme and which were immobilized by covalent bonding on 1% agar-coated magnetic nanoparticles activated with 3% GA at pH 8 were selected. As a result of the temperature stability experiments carried out between 45°-60°C, it was revealed that the immobilization process did not change the temperature optimum (55°C), but increased the enzyme activity 4 times. Storage stability experiments were performed at +4ºC and after 77 days, the activity of free -amylase reduced to 88%, while 99% of the activity of the immobilized enzyme was preserved. In multiple use studies, immobilized -amylase retained approximately 55% of its specific activity after 6 uses. This result revealed that covalent immobilization of -amylase on magnetic nanoparticles is suitable for repeated use and has high potential for many industrial applications.