Hipertrofik kardiyomiyopati ve hipertansif kalp hastalarında sol atriyal fonksiyonların değerlendirilmesi
Evaluation of left atrial functions in patients with hypertrophic cardiomyopathy and hypertensive heart disease
  1. Tez No: 709746
  2. Yazar: AHMET AKDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Sol atriyal (SA) fonksiyonlar, sıklıkla göz ardı edilse de kardiyak fonksiyonların ayrılmaz bir parçasıdır. Arteriyal hipertansiyona bağlı sol ventrikül hipertrofisi atriyal fonksiyonlarda bozulmaya neden olabilmektedir. Hipertrofik kardiyomiyopati (HKM) de hem ventrikül hem de atriyum miyokardında yaygın miyopatik bozulmaya neden olabilmektedir. Biz bu çalışma ile hipertrofik kardiyomiyopti ve hipertansif kalp hastalarında atriyal fazik fonksiyonları ve sol ventrikül hipertrofisi ile ilişkisini değerlendirdik. Amaç:Bu çalışmada hipertrofik kardyomiyopati ve hipertansif kalp hastalarında sol atriyal (SA) fazik fonksiyonlarda meydana gelen değişimler değerlendirildi. Çalışma planı:Çalışmaya hipertrofik kardiyomiyopati (n=20) ve hipertansif kalp hastası (n=22) olan 42 hasta (25 erkek, 17 kadın; ort. yaş 51.2) alındı. Tüm hastalarda ikiboyutlu ekokardiyografi ile tüm SA hacimleri (maksimal ve minimal hacim ve kasılma öncesi hacim) ölçüldü. Bu parametrelerden fazik SA işlevleri (rezervuar, geçiş ve pompa işlevleri) hesaplandı. Bulgular, yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş, yapısal kalp hastalığı olmayan 20 kişilik (9 erkek, 11 kadın; ort. yaş 44.2) kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Bulgular:Sol atriyal hacimler her iki hipetrofi grubunda kontrol grubuna göre anlamlı derecede artmış bulundu.
Özet (Çeviri)
Left atrial (LA) function is an integral part of cardiac function that is often neglected. The presence of left ventricule hypertrophy (LVH) due to arterial hypertension may impair atrial function. Also, hypertrophic cardiomyopathy (HCM) represents a generalized myopathic process affecting both ventricular and atrial myocardium. We assessed left atrial phasic function and its relation to left ventricular hypertrophy in patients with hypertrophic cardiomyopathy and hypertensive heart disease. Objectives:In this study we aimed to evaluate left atrial volumes, phasic functions in hypertrophic cardiomyopathy and hypertensive heart disease. Study design:The study consisted of 42 patients (25 men, 17 women; mean age 51.2 years) with hypertrophic cardiomyopathy (n=20) or hypertensive heart disease (n=22). Two-dimensional echocardiographic left atrial volumes (maximal, minimal and pre-contraction volumes) were obtained and left atrial phasic functions (reservoir, conduit, and pumping functions) were calculated. The findings were compared with those of age- and sex-matched 20 controls (9 men, 11 women; mean age 44.2 years) without structural heart disease. Results:All left atrial volumes were found to be significantly increased in patients with hypertrophic cardiomyopathy and hypertensive heart disease compared with control groups.