Fizik tedavi ajanlarının kardiyovasküler sisteme etkileri
- Tez No: 70975
 - Danışmanlar: PROF. DR. HASAN OĞUZ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
6. ÖZET Yüzeysel ve derin ısıtıcılar, elektroterapi modaliteleri ve traksiyon gibi fizik tedavi ajanlarının kombine kullanımlarının kardiyovasküler sistem üzerine etkileri araştırıldı. Bu amaçla 78 kadın (%67.2) 38 erkek (%32.8) toplam 116 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar 20-78 yaşları arasında olup ortalama yaş 47.46Ü1.16 idi. Hastaların tümüne haftada 5 seans olmak üzere toplam 10 seanslık fizik tedavi programı uygulandı. Programda yüzeysel ve derin ısıtıcı, alçak frekanslı akımla birlikte boyun ve bel ağrısı yakınması olan hastalardan bazılarına lomber ya da servikal traksiyon eklendi. Her tedavi seansından önce ve sonra, hastaların nabız sayımı ve kan basıncı (TA) ölçümleri yapıldı. Ayrıca tedavi programına başlanılan günkü seanstan önce ve 10. seanstan sonra EKG'leri çekildi. Bulgular tüm grupla birlikte kadın ve erkek, traksiyonsuz, lomber ve servikal traksiyonlu, normotansif ve hipertansif gruplarda ve yaş gruplarına göre ayrı ayrı değerlendirildi ve gruplar arasında karşılaştırmalar yapıldı. Nabız her bir seans öncesinde ve sonrasında anlamlı yükselme gösterirken, tedavi programı boyunca bakıldığında tekrar başlangıç değerlerine döndüğü görüldü. Sistolik TA her bir seansın kendi içinde anlamlı azalma gösterdiği gibi 10 seans boyunca da hem seans öncesi hem de seans sonrası anlamlı biçimde düştü. Diyastolik TA her bir seansta anlamlı düşme gösterdi. Ancak tedavi programı boyunca genellikle yalnızca seanstan sonraki değerlerde anlamlı düşüş gözlendi. Takip edilen üç parametrenin de değişimi fizyolojik sınırlar içindeydi. Tedavi programına başlanılmadan önce ve program bitiminde çekilen EKG'lerde farklılık görülmedi. Elde edilen bulgular ışığında, kombine fizik tedavi programının kısa dönem uygulanmasının, kardiyovasküler sistem üzerine nabız sayımı, kan basıncı ölçümü ve elektrofizyolojik incelemeyle saptanabilen bozukluk yapmadığı sonucuna varıldı. 63
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The effects of the combined use of physical therapy modalities such as superficial and deep heating agents, electrotherapeutic modalities and traction on cardiovascular system was investigated. 78 women (%67.2) 38 men (%32.8), totally 116 patients were followed. The patients were between 20-78 years old and mean age was 47.46±11.16. 10 session of physical therapy program of which 5 session within a week was applied to all patients. The program was composed of superficial and deep heating agents, low frequency current. Lumbar or cervical traction was added for patients who suffer from neck and low back complaints. Pulse rate and blood pressure measurements were performed before and after each session. In addition electrocardiograms were obtained before the first and after the tenth session of the program. Patients were grouped as women and men, lumbar, cervical and without traction, normotensive and hypertensive. Findings were evaluated in each group and according to age groups then comparisons were made among these. Pulse rate rose before and after sessions significantly but toward the end of the program lowered back to its initial values. Systolic blood pressure was reduced in each session and before and after session along the program significantly. Diastolic blood pressure was also reduced in each session significantly but all over the program usually there was a reduction only in the values of after the sessions. The change of all of the three parameters were within physiologic limits. There was not a significant difference between electrocardiograms before and after the program. According these findings it was concluded that short term combined physical therapy programs do not have harmful effects which can be determined by pulse and blood pressure measurements and electrocardiographic investigation on cardiovascular system. 64