Koroner arter hastalarında koroner anjiyografi öncesi ve sonrası serbest aminoasit profilinin incelenmesi
Investigation of the free amino acid profile before and after coronary angiography in coronary artery patients
- Tez No: 709776
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REŞAT DİKME
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Kardiyoloji, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Cardiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Teknikleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Farklı hastalıklarda vücut sıvılarındaki amino asit seviyelerinde önemli değişiklikler olmaktadır. Koroner arter hastalıklarında hastalığın seyrine bağlı olarak oluşan amino asitler metabolik değişikliklere neden olmakta ve bu durum hastalığın patogenezini etkilemektedir, Oluşan bu amino asitler tanısal biyobelirteçler olarak metabolomik profili ile keşfedilebilmektedir. Bu çalışma koroner arter hastalık şüphesi olan ve anjiyoya alınan hastaların plazmalarındaki amino asit değişikliklerinin profilini sağlamayı ve potansiyel hastalık biyobelirteçlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu araştırmaya koroner arter hastalığı tanısı alan 25 hasta ve kontrol grubu olarak 25 sağlıklı birey olmak üzere 50 kişi dâhil edildi. Çalışmada hastalardan anjiyografi öncesi ve anjiyografi sonrası alınan plazma örnekleri ile sağlıklı kişilerden alınan plazma örneklerinde LC-MS/MS (High-Performance Liquid Chromatography Tandem Mass Spectrometry) yöntemi ile serbest aminoasit profili çalışılmış olup elde edilen verilerin istatistiksel analizi için SPSS 25.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In different diseases, there are significant changes in the amino acid levels in the body's fluids. Amino acids formed due to the course of the disease in coronary artery diseases cause metabolic changes and this affects the pathogenesis of the disease. These amino acids can be discovered as diagnostic biomarkers by metabolomic profile. This study aims to profile the amino acid changes in the plasma of patients with suspected coronary artery disease and undergo angiography and to identify potential disease biomarkers. A total of 50 people, 25 patients diagnosed with coronary artery disease and 25 healthy individuals as the control group, were included in this study. In the study, free amino acid profile was studied by LC-MS/MS (High-Performance Liquid Chromatography Tandem Mass Spectrometry) method in plasma samples taken from patients before and after angiography and in plasma samples taken from healthy people, and SPSS 25.0 program was used for statistical analysis of the data obtained.