Sessiz iskemide serbest oksijen radikalleri
- Tez No: 70988
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÖK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
6. ÖZET Unstabl angina pektoris, stabl angina pektoris ve akut miyokard infarktüsü gibi miyokard iskemisi ile seyreden durumlarda serbest oksijen radikal seviyeleri normalde artmaktadır. Bizim bu çalışmamızda EST ile oluşturulan sessiz iskemide, özellikle reperfüzyon esnasındaki (SOR) seviyesini ve bunun angina, total iskemi süresi ve koroner anjio bulguları ile ilişkisini incelemeyi amaçladık. Çalışmaya 50'si erkek (%75,7) ve 16'si kadın (%24,3) toplam 66 olgu alındı. Her olguya Bruce protokolü ile EST yapıldı. EST (-) olan 30 olguyu kontrol grubu olarak kabul ettik. EST (+) olan ve anjiografide koroner lezyonları tespit edilen 36 olgu koroner arter hastalığı (KAH) grubu olarak alındı. KAH grubu EST esnasında göğüs ağrısının olup olmamasına göre, angina grubu ve sessiz iskemi grubu olmak üzere ikiye ayrıldı. Onlar da tekrar Treadmill egzersiz skoruna göre düşük,orta ve yüksek dereceli risk grubu olarak ayrıldı. Koroner anjiografi sonuçları Reardonun modifıye şiddet ve yaygınlık skoru ile değerlendirildi. SOR düzeyleri EST'den önce ve sonra ölçüldü. Yaş, seks ve SOR bazal değerleri açısından gruplar arasında anlamlı bir fark yoktu.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Level of free oxygen radical (FOR) activity increases normally in acute myocardial ischemia such as unstable angina (UAP), stabile angina (SAP), acute myocard infarction (MI). In this study, we aimed to investigate the level of FOR activity and its correlation with angina,duration of ischemia and with the findings of coronary angiography in silent ischemia formed by exercise stress test (EST), especially during the reperfusion period. 50 (75.7 %) male and 16 (24.3%) female as a total of 66 cases were included in the study. EST was applied to each case by Bruce protocol. We accepted 30 cases with negative EST as control group while the rest 36 cases with positive EST and with coronary artery lesion detected in coronary angiography were accepted as coronary artery disease (CAD) group. CAD group was divided into 2 subgroups according to presence of chest pain during EST as angina group and silent ischemia group. And also they are again grouped as low, moderate and high risk group according to Treadmill exercise score (TES). Coronary angiography of cases were evaluated by Reardon's modified severity and distribution scores. Free O2 radicals levels were measured before and after EST. There was no difference between study groups from the point of sex, age,_ and basal levels of FOR. When the control group and CAD group were compared for radical difference (radical level after EST- radical level before EST), there was a significant increase in both silent ischemia and angina group (p O.001, p< 0.001).