İyot içeren kontrast madde alımı ile hipertiroidizm ve hipotiroidizm ilişkisi
  1. Tez No: 487055
  2. Yazar: VEHBİ ALTAN
  3. Danışmanlar: DR. SELMA KARAAHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışma ile koroner anjiografi işlemi ile birlikte yüksek dozda iyot alımı olan işlem öncesi ötiroid olan hastarda yaklaşık 3 ay süre içindeki tiroid fonksiyonlarındaki değişikliklerin gösterilmesi hedeflenmiştir. Yöntemler: Elektifşartlarda koroner anjiyografi amacıyla iyotlu kontrast madde kullanılan 73 hastada prospektif gözlemsel çalışma yapıldı. Çalışmaya alınan tüm hastaların işlemden 24 saat öncesine kadar görülen serbest tiroxin (FT4), bazal tirotropin (TSH) değerleri normal,bilinen herhangi bir tiroid hastalıklarıolmayan, yaş sınırlaması olmadan ve GFR > 60 ml/dk olan hastalar alındı. Geçmişte herhangi bir nedenle tiroid hastalığı tedavisi görenler, kronik böbrek hastalığı olanlar, 18 yaş altı hastalar çalışmaya alınmadı.Tiroid disfonksiyonu gelişen hastalarda tiroid ultrasonografi (USG) yapılarak tiroid morfolojisi değerlendirildi. Hipertiroidizm gelişen hastalarda ise tiroid sintigrafisi planlandı. KAG işleminden sonra her hastada 2. ve 12. Haftalar arasında en az bir kez olmak üzere TSH, FT4,spot idrarda iyot düzeyleri kontrol edildi. Tiroid disfonksiyonu gelişen hastalarda ise etyolojiye yönelik olarak çalışmalar yapıldı. Bulgular:Hastaların takip öncesi başlangıç TSH düzeyi olan 1.56(mIU/L) değerine kıyasla son takiplerinde hastaların ortalama TSH düzeyi belirgin olarak düşerek 1.4(mIU/L) seviyesine geriledi.
Özet (Çeviri)
Objective:This study aims to investigate long-term effects (approx 3 months) of radiographic contrast media used for coronary angiography (CAG) on the thyroid functions in euthyroid patients. Methods: In a prospective observational study,iodinated contrast material was electively used in 101 patients for coronary angiography. The patients were recruited without age restrictions and, at baseline, all had normal levels of free thyroxine (FT4) and thyrotropin (TSH). Also patients didnt have any known thyroid disease and glomerule filtration rate was higher than 60 ml/min .The morphology of the thyroid was evaluated by thyroid ultrasonography,Thyroid scintigraphy planned for those with overt hyperthyroidism and subclinical hyperthyroidism.Between 2th and 12th weeksafter CAG; every patients had at least once, serum TSH ,FT4 and urinary iodine levels.For those who had thyroid disfunction during the follow up we made further tests for diagnosing and treatment. Results: Compared to a mean baseline level of 1.56(mIU/L) follow-up TSH levels decreased significantly to 1.4(mIU/L) at at last seen test results of each patient.